Gündem Haberleri

  Yurttan kaçan kıza zorla fuhuş yaptıranlara dava

  Bahri KARATAŞ/İZMİR, (DHA)
  25.08.2009 - 12:26 | Son Güncelleme:

  İzmir'in Çeşme İlçesi başta olmak üzere İstanbul ve Sivas'ta geçen mayıs ayında jandarmanın düzenlediği eş zamanlı operasyonla yakalanan, yetiştirme yurdundan kaçan küçük yaştaki bir kız ile kadınlara zorla fuhuş yaptırdıkları iddia edilen 11'i tutuklu 27 sanık hakkında dava acıldı.

  Çeşme İlçe Jandarma Komutunlığı ekipleri, fuhuşa aracılık yaptıkları belirlenen bir grubu teknik takibe aldı. Şüphelilerin, İstanbul ve Sivas'taki bazı kişilerle bağlantı halinde olduğu tespit edildi, ardından geçen mayıs ayında operasyon için düğmeye basıldı. Jandarma başta Çeşme İlçesi olmak üzere Sivas ve İstanbul'daki 10 ayrı adrese eş zamanlı operasyon düzenledi. Operasyonda, zorla fuhuş yaptırılan yetiştirme yurdundan kaçan küçük yaştaki kız ile 4 kadın kurtarıldı. Adliyeye sevk edilen suç örgütü lideri D.Y. ile formalite evlilik yaptığı hayat kadın eşi A.A., aralarında yabancı uyruklu kadınların da bulunduğu 27 kişi gözaltına alındı. Adliyeye sevk edilen 27 kişiden 11'i tutuklanırken 16'sı tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

  Soruşturmayı tamamlayan Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı, sanıklar hakkında ‘Suç örgütü kurmak ve yönetmek’, ‘Suç örgütüne üye olmak’, ‘Suç örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etmek’, ‘İnsan ticareti’ ve ‘Fuhuşa aracılık etmek’ suçlarından 6 ile 20 yıl arasında değişen hapis cezası istemiyle Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açtı.

  Savcı, iddianamede örgütün fuhuş çarkının nasıl işlediğine ayrıntılı olarak yer verdi. İddianamede, sanıkların, Çeşme İlçesi'nin Türkiye'nin en önemli turizim bölgelerinden olması sebebiyle özellikle yaz aylarında turistlerin, geçici işçilerin ve bölge halkının fuhuş yapıldığını bildikleri pansiyonları işlettikleri, bazı kamu görevlilerinin fuhuşa göz yumduğu belirtildi. Fuhuşa göz yumulması sebebiyle Türkiye'nin birçok yerinden hayat kadınları ile bunlara aracılık eden örgüt üyelerinin Çeşme'ye gelip yerleştiklerini kaydedildi. Suç örgütü lideri D.Y.'nin de bu ranttan yararlanmak amacıyla daha önceden fuhuş yapan ve bu ortamda çevresi bulunan A.A. ile göstermelik bir evlilik yaptığı, kendisi geri planda kalıp, A.A'yı öne çıkardığı vurgulandı.

  TEHDİTLE FUHUŞ

  Savcı iddianamede, suç örgütünün Çeşme İlçesi'nde bulunan beş pansiyon ve iki barı bu amaçla işlettiklerini, bu pansiyonlarda kadınlara ve çocuk denecek yaştaki kızlara zorla fuhuş yaptırdıklarını belirtti. Yurt dışından getirdikleri yabancı uyruklu kadınları evlerde ve bu pansiyonlarda sakladıkları, isteklerine karşı çıkan kadınlara şiddet uygulayıp, tehditle zorla fuhuş yapmaya zorladıklarını vurguladı. Mağdurlardan, Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu yetiştirme yurdundan kaçan 15 yaşındaki S.M.'nin çete üyesi A.K.'nin yanına gittiği, bu kişinin de kendisini diğer çete elemanı Azerbeycan uyruklu ‘Pınar’ kod adlı A.A.'ya teslim ettiği, işlettikleri pansiyona götürülüp, 14 kişiyle zorla birlikte olmasının sağlandığını kaydetti.

  'BİR GECEDE 14 ERKEKLE BİRLİKTE OLDUM'

  Fuhuş yaptırılan 15 yaşındaki S.M., savcılıkta verdiği ifadesinde başından geçenleri şöyle anlattı:
  “Kaldığım yurttan kaçtım. Yeşilyurt'ta demircilik yapan A.K.'nin yanına gidip üç gün evinde kaldım. Bu kişi beni Şirinyer'de bulunan bir bara götürdü. Burada ‘Pınar’ kod adlı A.A.'nın telefonla aradığı kişiler gelip beni buradan aldı. Çeşme'de pansiyona götürüp, beni erkeklerle birlikte olmaya zorladılar. Bir gecede 14 erkekle birlikte oldum. Başka bir yerde benimle birlikte olmak isteyen bir kişi ile pansiyondan ayrıldık. Yanıma koruma da verdiler. İkisi arasında tartışma çıktı. Birbirlerini darp ettiler. Koruma benim elimden tutup, bir eve doğru götürdü. Daha sonra görenlerin haber vermesiyle, jandarma gelip bizi aldı. Ben de karakolda başımdan geçen kötü olayı anlattım. Beni bu duruma düşürenlerden şikayetçiyim.”

  Diğer mağdur Ö.G. ise Uşak'tan daha önceden tanıdığı örgüt üyesi S.Ş'in kendisini arayıp, barlarda oryantal olarak çalışmayı teklif ettiğini, Çeşme'ye geldiğinde durumun değiştiğini söyledi. Ö.G., “Burada bana zorla erkeklerle birlikte olmam konusunda baskı yapıldı. Olmadığım taktirde beni öldüreceklerini söylediler. Nüfus cüzdanım alındı, borçlandırıldım. Borcumu ödemem için zorla fuhuş yaptırdılar. Fırsatını bulup ellerinden kaçtım. Polise gidip şikayetçi oldum” dedi.
  Aralarında pansiyon ve bar işletmecileri ile örgüt lideri D.Y., eşi A.A'nın da bulunduğu 11'i tutuklu 27 sanık hakkında Ağır Ceza Mahkemesi'nde 6 ile 20 yıl arasında değişen hapis cezası istemiyle dava açıldı. Sanıkların yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanacağı belirtildi.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı