Gündem Haberleri

  Yurttan kaçan 8 çocuk terminalde bulundu

  Seçkin KIRARSLAN- Barış DOĞAN/ZONGULDAK / DHA
  27.10.2007 - 15:50 | Son Güncelleme:

  Zonguldak Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne bağlı Çaycuma Erkek Yetiştirme Yurdu’nda 12- 18 yaş grubundaki çocuklardan bazıları kendi aralarında kavga etti. Kavganın ardından yurttan kaçak 8 çocuk, otobüs terminalinde polis tarafından bulundu.

  Çaycuma'da 12- 18 yaş arası 35 çocuğun bulunduğu yurtta kalan N.K. (15), T.Y. (14), K.T. (16), E.B. (16), M.A. (16), Y.Ö. (15), İ.E. (17) ve M.K. (17), dün akşam saatlerinde yurttan kaçtı.

  Zonguldak’a gelen 8 çocuk, geceyi Zonguldak Otobüs Terminali’nde bir otobüs firmasına ait büroda geçirdi. Çevredekiler çocukların karınlarını doyurmaları için yiyecek aldı. Otobüs firması yetkilileri, durumu bugün polise bildirince 8 çocuk Zonguldak Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Çocuk Şubesi’ne götürüldü.
  Yurtta kalan çocukların kendi aralarında seçtiği başkandan dayak yediğini iddia eden N.K., olayı şöyle anlattı:
  “Yurt başkanı İ.K., ‘aşağıda sigara içmeyin’ dedi. Ben de ‘sigara kullanıyorum ama aşağıya sigara içmeye gitmiyorum’ dedim. Arkadaşlarımın önünde bağırması gücüme gitti. Kapıya yumrukla vurdum. Başkan da aşağı indi ağzıma, burnuma tokatla vurdu. Sinirlendim ama karşılık vermedim. Çalışma dolabına yumrukla vurdum. Oradan ayrılırken ayağım kaydı düştüm. Düşünce yine tekme tokat vurmaya başladı. Arkadaşlar ve bekçiler ayırdı. Daha sonra eski başkan Ş.K., yurda gelerek ‘başkana kim artistlik yaptı’ dedi. Ben de ‘ben’ dedim. Yatak odasına götürdü ‘sen başkana nasıl el kaldırırsın’ dedi. Ben de vurmadığımı söyledim. Bana tokat ve yumruk atmaya başladı. Burnum kanayınca beni bıraktı. Yurttaki dayak olayını anlatmak için T.Y. arkadaşımla Çaycuma Kaymakamı’na gittik. Yurda döndükten sonra da durumu valiye bildirmek için Zonguldak’a kaçtık. Akşam olunca terminalde tanıdığımızın yanına gittik ve geceyi orada geçirdik.”

  Sosyal Hizmetler İl Müdürü Harun Melemez ise konuya ilişkin şu açıklamayı yaptı:
  “Çocuklar odada sigara içme konusunda kendi aralarında kavga etmişler. Kavga yatıştıktan sonra onların seçtikleri temsilci, bu çocukları barıştırmış. Çocuklardan 8’i, akşam saatlerinde yurttan kaçmışlar. Saat 22.00’ye kadar gelmeyince kaybolduklarına dair polise haber verildi. Zonguldak otobüs terminalinde bu çocukları polis bularak Çocuk Şubesi’ne götürdü. Çocukları yine yurda götüreceğiz. Çocukların iddia ettiği gibi bir dayak olayı söz konusu değil. Çocuklardan bazıları aile özlemi çekiyor. Ailesinin yanına gitmek istiyor. Ailesi de kabul etmeyince dayak olayını bahane edip kaçıyorlar. Devlet olarak bu çocukların her zaman yanındayız, yanında olmaya devam edeceğiz.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı