Gündem Haberleri

  Yurtta kalanlar artık geçmişlerini öğrenebilecek

  Hürriyet Haber
  30.11.2001 - 11:14 | Son Güncelleme:

  Devlet koruması altında olan yurt ve yuvalarda kalan çocuklar ile gençler de artık geçmişlerini öğrenebilecekler. Çocukların başarıları belgelenecek, kayda geçirilecek, el ürünleri saklanacak ve kişisel arşivleri oluşturulacak.

  Devlet Bakanı Hasan Gemici, İl Sosyal Hizmetler müdürlüklerine genelge göndererek, çocuk ve gençleri yurt ve yuvalarda aile ortamı içinde, ana-baba sorumluluğuyla yetiştirmeye özen gösterdiklerini belirtti. Gemici, sorumluluk anlayışı ile çocuk ve gençler için önem taşıyan başarıların belgelenmesini, kayda geçirilmesini ve geçmişlerine ilişkin bir kişisel arşiv oluşturulmasını istedi.

  Hasan Gemici, genelgesinde, sosyal hizmet kuruluşlarından hizmet alan çocuk ve gençlerin çağa ve yaş özelliklerine uygun bilgi, birikim, medeni cesarete sahip, algılayan, yorumlayan, geçmiş ve geleceğine sahip çıkan, eğitimlerini başarılı olarak sürdüren, topluma yararlı bireyler olarak yetişmelerini sağlamanın ana hedefleri olduğunu bildirdi. Gemici, genelgesinde şunları kaydetti:

  "Çocuk ve gençlerimiz için önem taşıyan başarıların belgelenmesi, kayda geçirilmesi, el ürünlerinin saklanması ve geçmişlerine ilişkin bir arşivin oluşturulması, bu bilincin geliştirilmesi, çocuk ve gençlerimize bu konuda destek olunması, geçmişleri ile ilgili bilgi ve belgeye sahip olmaları onları mutlu edecektir."

  Çocuk ve gençlerin yaşantılarına değer vermede, saygı ve sevgide yardımcı olacak kişisel arşivlerinin oluşması için çalışmalar yapılmasının önemine işaret eden Gemici, çocukların kurumdan ayrılmaları döneminde arşivlerin kendileri ile paylaşılacağını belirtti.

  Hasan Gemici, çocuk ve gençlerin sosyal, kültürel ya da sportif faaliyetlere katılımlarının sağlanması, doğum günlerinin kutlanması, başarılarının ödüllendirilmesi, boş zamanlarını değerlendirme faaliyetlerinin planlanması ve uygulaması, becerilerini sergilemelerine olanak verilmesi, dans, bilgi, satranç ve judo gibi çeşitli yarışmalara katılımlarının desteklenmesi, tatil, gezi, dinlenme fırsatlarının yaratılması için yapılan çalışmaların artırılmasını da istedi.
   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı