Gündem Haberleri

  Yurtkur'da yolsuzluk davası

  Hürriyet Haber
  07.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kısa adı Yurtkur olan Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı Atatürk Öğrenci Sitesi ve Anadoluhisarı Kız Öğrenci Yurdu onarım ihalelerine fesat karıştırmaktan beş kişi hakkında dava açıldı.

  Yurtkur'da yolsuzluk davası sanıkları usulsüz ve gerçeğe aykırı hakediş raporları düzenleyerek müteahhitler lehine Yurtkur’u 1997 ve 1998 yılı rakamlarıyla milyarlarca lira zarara sokmakla suçlanıyorlar. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülcek davada sanıkların 10 yıldan 30 yıla kadar hapisleri isteniyor.

  İstanbul 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın iddianamesinde Atatürk Öğrenci Sitesi ve Anadolu Hisarı Kız Öğrenci Yurdu'nda onarım ihalesini Denka İnşaat firmasının kazandığı, bu yıllar içinde AÖS’de galeri boru değişimi, diğer yurtta ise iki yıl peşpeşe kazan dairesi, boyler, kalorifer, sıhhi tesisat ve dış cephe onarımlarının gerçekleştirildiği belirtildi. İş tesliminden sonra yapılan müfettiş incelemesinde ise birtakım usulsüzlükler tesbit edildiği kaydedildi.

  Boruları yenilememişler

  İddianameyi hazırlayan Cumhuriyet Savcısı, Yurtkur Teftiş Kurulu’nun 4 Haziran 1999 tarihli raporuna göndermede bulundu. Sanıklardan Yurtkur İstanbul Bölge Müdürlüğü teknik kadrosunda görevli kontrolör sanıklar Mehmet Gültekin ile Nadir Şen’in ihale konusu işi yerinde, kontrol etmeden, ölçüm yapmadan müteahhitlerin beyanına göre hakediş raporu düzenledikleri öne sürüldü. İhale sonrası yapılan incelemelerde müteahhit sanıklar Nail Karabacak, Veli Kahraman ve aynı şirketin müdürü sanık Mehmet Faruk Toksöz, yurtlardaki boru aksamını yenilemeden eski boruları boyayıp izole ederek sanki yeni döşenmiş gibi hakediş hazırlayıp devletten haksız kazanç sağlamakla suçlandılar.

  Teftiş Kurulu raporunda usulsüz olarak hazırlandığı öne sürülen hakediş raporlarına göre sanık müteahhitlere AÖS için 1998 yılında 2 milyar 269 milyon 114 bin lira, diğer yurt için 1997’de 744 milyon 843 bin, 98’de 2 milyar 290 milyon 778 bin lira fazla ödeme yapıldığı, kurumun milyarlarca lira zarara uğratıldığı belirtildi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı