Gündem Haberleri

  Yurtdışına ÖSS esnekliği

  Hürriyet Haber
  01.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  YÖK Başkanvekili Prof. İsmail Tosun, liseyi Türkiye'de bitirip üniversiteyi yurtdışında okumak isteyen öğrencileri ÖSS'ye girme konusunda uyardı. Ancak bu yıldan itibaren Amerikan, Fransız, İngiliz ve Alman üniversiteleri için o ülkelerin seviye sınavında başarılı olmak koşuluyla ÖSS zorunluğu aranmayacak.

  YÖK Başkanvekili Prof. Dr. İsmail Tosun, 18 Haziran'da yapılacak ÖSS'ye az bir süre kala, üniversiteyi yurtdışında okumaya hazırlanan öğrencileri uyardı. Liseyi Türkiye'de bitirip, bu yıl yurtdışına gidecek öğrencilerin 2000-ÖSS'ye girmeleri gerektiğini vurgulayan Tosun, ‘‘Yurtdışındaki önlisans programlarına kayıt için alanlarında en az 105, lisans programlarına kayıt için de en az 120 almaları gerekiyor’’ dedi.

  Tosun, söz konusu baraj puan sınırlamasına, bu yıldan itibaren şartlı olarak esneklik getirildiğini müjdeledi. YÖK Yürütme Kurulu kararına göre, ABD'deki CAD sınavından 1000, ACT sınavından 21 puan alan öğrencilerle, International Bacolaria (IB) ve Fransız Bacolaria'sının yanı sıra Alman ABITUR, İngiltere'de A-Level alan öğrencilerin, ÖSS'ye girme zorunluluğu bulunmayacağını bildiren Tosun, ‘‘Ama, Yürütme Kurulu kararı kapsamı dışında, yurtdışında okumak isteyenler sınava girecek’’ dedi.

  ÜNİVERSİTEYİ YÖK'E SORUN

  Yurtdışında ‘‘paralı’’ okuyacakları, diploma denkliği konusunda uyaran Tosun, şunları söyledi:

  ‘‘Yurtdışına gitmeye karar verenler, mutlaka YÖK Denklik Bürosu'na dilekçe ile başvurarak gideceği üniversite ve programın tanınıp tanınmadığını öğrensinler.’’

  UYARI PAKETİ

  Prof. Tosun, yurtdışına gidecek öğrencileri ve ailelerini, ‘‘Daha sonra telafisi mümkün olmayan kayıplara uğramamaları’’ için de uyardı. Tosun, şu uyarıları sıraladı:

  Yurtdışında okuyacak öğrenciler, Milli Eğitim Bakanlığı’na öğrenciliklerini tanıtmak zorundalar. Aksi halde, askerlik ve benzeri işlemlerini yaptıramazlar.

  ÖSS sonuçlarına göre 120'nin altında puan alanları özel öğrenci statüsünde kayıt edebileceklerini vaat edenlere kesinlikle inanmayın.

  Yurtdışındaki üniversitelerle anlaşma yaptıklarını öne sürerek, Türkiye'de bir süre öğrenim gördükten sonra, yurtdışına transferle kısa bir sürede o üniversitelerin diplomasını vermeyi garanti edenlere kanmayın.

  Açıköğretim, uzaktan öğretim yapan yabancı üniversiteler tarafından verilen diplomaların geçerli olduğuna da inanmayın.

  Yabancı üniversitelerin Kılavuz'da yer almayan programlarına kayıt yaptırmayın.

  KKTC'deki üniversiteler için de ÖSS'ye girmek ve önlisans için en az 105, lisans için en az 120 puan barajlarını aşmak gerektiğini unutmayın.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı