Gündem Haberleri

  Yurtdışı yasak

  Hürriyet Haber
  19.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  12 Eylül askeri darbesiyle ilgili iddianame ve ekleri üzerindeki incelemesini tamamlayan özel yetkili Ankara 12’nci Ağır Ceza Mahkemesi, tensip zaptını düzenledi ve duruşma gününü belirledi.

  Dönemin Genelkurmay Başkanı ve 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Tahsin Şahinkaya hakkında açılan davanın ilk duruşması 4 Nisan’da saat 09.30’da yapılacak. Duruşmaya, gerekli görüldüğü takdirde 5 ve 6 Nisan’da da devam edilecek. Sanıkların, geçerli mazeretleri olmadan duruşmaya gelmemeleri halinde zorla getirilmeleri kararı da alındı. “Ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası” istemiyle yargılanacak Evren ve /images/100/0x0/55ea2f87f018fbb8f87044baŞahinkaya hakkında daha önce konulan yurtdışına çıkış yasağının yanı sıra mahkeme, adli kontrol uygulanmasını da istedi. Genelkurmay Başkanlığı’ndan darbeye hazırlık ve planlarla ilgili belgeler istenirken, ilgili kurumlardan dönemin önemli olayları ile işkence iddialarına ilişkin ellerindeki belgeleri vermeleri de talep edildi. Mahkemenin, 12 Eylül dönemine ilişkin Genelkurmay Başkanlığı, MİT Müsteşarlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nden istediği bilgi ve belgeler özetle şöyle:

  - Milli Savunma Bakanlığı’ndan; 1970 ve 1980 yılları arasında görev yapan Genelkurmay Başkanı, Kuvvet komutanları, Jandarma Genel Komutanı, Genelkurmay 2. Başkanlarının isim ve görev tarihleri. Fatsa olaylarına ilişkin belgeler.

  - Genelkurmay Başkanlığı’ndan; 12 Eylül 1980 darbesi öncesi Aralık 1979 tarihinde TSK tarafından Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk’e teslim edilen uyarı mektubunun onaylı sureti. Darbe öncesinde Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanları arasında yapılan toplantıların onaylı tutanakları. Darbe öncesi hazırlandığı iddia edilen Bayrak Harekat Direktifi’nin onaylı sureti. Darbenin yapıldığı gün ile ilgili hazırlanan planların onaylı sureti.

  - MİT, Emniyet ve Jandarma, Milli Savunma Bakanlığı’ndan; 1 Mayıs 1977, 1978 Sivas, 1978 Kahramanmaraş, 1980 Çorum Olayları ile ilgili olarak kurum içerisinde bulunan bilgi ve belgeler ile raporlar.

  - Milli Güvenlik Konseyi Genel Sekreterliği’nden darbe sonrasında MGK tarafından alınan kararlar ile açıklanan bildirilerin suretleri.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı