GeriGündem Yurt genelinde 10 binden fazla köy yolu kapalı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yurt genelinde 10 binden fazla köy yolu kapalı

Soğuk hava ve kar yağışı yurt genelinde yaşamı olumsuz etkiliyor. Kar yağışı ve tipi nedeniyle Türkiye'de 10 bin 373 köy yolu ulaşıma kapalı bulunuyor.

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, İstanbul'da kar yağışı ve elverişsiz hava koşulları nedeniyle Kadir Has Üniversitesi'nde eğitime bugün ve yarın olmak üzere 2 gün, Fatih Üniversitesi'nde bugün, Işık Üniversitesi'nde bugün öğleden sonra, yarın ve 25 Ocak Çarşamba günü, Haliç Üniversitesi'nde bugün saat 13.00'dan itibaren yarın ve 25 Ocak Çarşamba günü, Marmara Üniversitesi'nde 2 gün, Yeditepe Üniversitesi'nde yarın ve 25 Ocak Çarşamba, Sabancı Üniversitesi'nde yarın ve 25 Ocak Çarşamba günü eğitime ara verildi.
Ondokuzmayıs Üniversitesi'nde 2, İstanbul'da Okan Üniversitesi'nde 1 gün eğitime ara verilirken Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi'nde merkez kampuslarda bugün ve yarın yapılacak yarıyıl sonu sınavlarının 30-31 Ocak'a ertelendiği belirtildi.

-İPTAL EDİLEN UÇAK SEFERLERİ-

THY'nin Atatürk Havalimanı'ndan yapılması gereken Konya, Diyarbakır, Gaziantep ve Kayseri seferleri, Onur Havayolları'nın Diyarbakır, Kayseri, Gaziantep ve Bodrum seferleri ile Atlasjet Havayolları'nın Konya ve Sivas seferleri, bu şehirlerdeki kötü hava şartları nedeniyle karşılıklı olarak iptal edildi.
Onur Air'in de Diyarbakır-İstanbul ve Kayseri-İstanbul uçak seferleri karşılıklı olarak yapılamadı.
THY'nin Ankara'dan Diyarbakır, Van, Elazığ, Batman ve Siirt'e; bu illerden de Ankara'ya yapılacak seferler karşılıklı olarak iptal edildi.
Atlasjet Havayolları'nın KK 70 sefer sayılı İstanbul-Sivas ve KK 71 sefer sayılı Sivas-İstanbul uçak seferleri, olumsuz hava koşulları nedeniyle karşılıklı olarak iptal edildi.
Erzurum ve Kars'ta yoğun kar yağışı nedeniyle, Türk Hava Yolları'nın (THY) İstanbul-Kars ve İstanbul-Erzurum, Onur Air'in İstanbul-Erzurum uçak seferlerinin karşılıklı olarak iptal edildiği bildirildi.

-VAPUR VE FERİBOT SEFERLERİ-

Çanakkale'de sabahın erken saatlerinden itibaren etkisini arttıran ve hızı saatte 80 kilometreye ulaşan etkili poyraz nedeniyle Çanakkale-Eceabat, Gelibolu-Lapseki, Kabatepe-Gökçeada ve Gelibolu-Lapseki araba vapuru ve feribot seferleri durduruldu.
İstanbul'da Harem-Sirkeci arabalı vapur seferleri, İstanbul-Bandırma deniz otobüsü ve feribot seferleri, İstanbul-Mudanya deniz otobüsü ile Pendik-Yalova hızlı feribot seferleri iptal edildi.
Tekirdağ'ın Şarköy İlçesi'nde fırtına nedeniyle Marmara Denizi'nde ulaşım olumsuz yönde etkilendi. Boğazlardan geçmek üzere Marmara Denizi'nde seyreden 47 yerli ve yabancı bandıralı şilep ve tanker saatteki hızı 80 kilometreye ulaşan fırtına nedeniyle yollarına devam edemeyerek Şarköy sahillerine demirlediler.
Bandırma İlçesi'nde saatteki hızı 80 kilometreyi bulan fırtına nedeniyle Bandırma-İstanbul Yenikapı arasında çalışan İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş'ye (İDO) bağlı deniz otobüsü seferleri, karşılıklı olarak iptal edildi. Marmara ve Erdek ilçeleri arasında çalışan arabalı vapur seferleri de durduruldu.
Yalova-Pendik hattında çalışan hızlı feribot ve Yalova-Kartal deniz otobüsü seferleri, fırtına nedeniyle iptal edildi. Yalova-Yenikapı hızlı feribot seferleri ise aksamalı olarak gerçekleştiriliyor.

-DONARAK ÖLDÜLER-

Elazığ'da merkeze bağlı Hoş Köyü'nde ihbar üzerine inceleme başlatan Jandarma ekipleri, Ş.K'yı evinin bahçesinde ölü olarak buldu.
İstanbul Gaziosmanpaşa'da Yıldıztabya Menekşe Sokak üzerinde derme çatma bir binada oturan Erol Çakıcı (64), evinde ölü olarak bulundu.
Yapılan incelemede her iki kişinin de donarak öldüğü tespit edildi.

-KAPANAN KÖY YOLLARI-

Kar nedeniyle Van'da 220, Gaziantep'te 400, Kahramanmaraş'ta 451, Kilis'te 40, Adıyaman'da 361, Hakkari'de 100, Ağrı'da ise 506 köy yolu ulaşıma kapandı.
Kayseri'de sabaha karşı başlayan yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle Pınarbaşı, Sarız, Yahyalı, Develi, Özvatan, Felahiye ve Tomarza ilçelerine bağlı 120 köy yolu ulaşıma kapandı.
Sivas'ta 379 köy yolunda ulaşım sağlanamadığı, 22 köye elektrik verilemediği bildirildi.
Diyarbakır, Batman, Şırnak, Mardin ve Siirt'te 2 bini aşkın köy ve mezra yolu ulaşıma kapandı.
Bilecik'te 103, Samsun'da 56, Ordu'da 42, Sinop'ta 25, Amasya'da 9, Erzurum'da 279, Bingöl'de 265, Ardahan'da 77, Erzincan'da 138, Kars'ta 69 ve Muş'ta 107, Elazığ'da 504 köy yolu ulaşıma kapalı bulunuyor.
Kütahya'da 319, Bolu'da 33 köy yolu ulaşıma kapandı. Mudurnu İlçesi'nde de 2 köye elektrik verilemiyor.
Kırıkkale'de 171, Konya'da 51, Kırşehir'de 176, Nevşehir'de 24, Sakarya'da 17, Balıkesir'de 38, Malatya'da 266, Bitlis'te 306, Kocaeli'nde 128 köy yolu ulaşıma kapalı bulunuyor.
Artvin'de 143, Bayburt'ta 122, Giresun'da 107, Gümüşhane'de 40, Rize'de 186, Trabzon'da 161 köy ile ulaşım sağlanamıyor.
Öte yandan, kar yağışı nedeniyle Giresun'da 12, Rize'de 16, Artvin'de 9 olmak üzere toplam 37 köye elektrik verilemiyor.
Kütahya'da, yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle Kütahya-Dumlupınar karayolu ulaşıma kapandı. Kütahya-Eskişehir ve Kütahya-Afyonkarahisar karayolunda zincirsiz araçların geçişine izin verilmedi.
Kahramanmaraş'ta 300 köye elektrik verilemedi.
Afyonkarahisar'da 78, Kırklareli'nde 15, Samsun'da 125, Ordu'da 238, Sinop'ta 102, Tokat'ta 80 köy yolu ulaşıma kapalı bulunuyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle