Gündem Haberleri

  Yurt dışına çıkış yasağı kaldırıldı

  AA
  25.05.2011 - 13:59 | Son Güncelleme:

  Kurduğu aile şirketi aracılığıyla piyasayı 2 milyon TL dolandırdığı iddiasıyla haklarında dava açılan Özcan Deniz'in de aralarında bulunduğu 6 sanığın yargılanmasına başlandı.

  Bakırköy 9. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz sanıklar Ercan  Deniz, Nalan Güldü, Varol Ilgar, Zahit Timur Güldü, Adem Zeren katılırken, Özcan  Deniz gelmedi. Duruşmada, müşteki Hüseyin Kızılelma ve ile taraf avukatları da  hazır bulundu.

  Duruşmada söz alan tutuksuz sanıklardan Ercan Deniz, Özgün Turizm  Şirketini, 2004 yılında devraldığını belirterek, “Bu şirketi, 2008 yılına kadar gayet iyi yönettim. 2008 yılında  kardeşim Özcan Deniz silahlı saldırıya  uğrayınca şirkete gidip gelmem güçleşti. İşlerini takip edemeyeceğimden şirketi  devretme kararı aldım” dedi.
    Diğer sanıklar Varol Ilgar'ın İzmit'teki şubeden sorumlu olarak  çalıştığını ifade eden Deniz, tutuksuz sanıklardan Adem Zeren'in de araba temin  işlerinde çalıştığını ve şirketin bütün işlerini bildiğini söyledi. Ilgar ve Zeren'in kendisine şirketi birlikte devralıp işletebileceklerini  anlattığını ifade eden Deniz, şunları söyledi: “Ayda 50 bin TL ödemek kaydıyla şirketi 500 bin liraya bu kişilere  devrettim. Ödemelerde sıkıntı çıkınca elimdeki senetlerle icra takibine giriştim.  Özcan Deniz'in, Özgün Turizm Şirketi ile hiçbir ilgisi yok. Özcan Deniz, şirket  çalışanları ve şirket işleriyle hiçbir bağlantıda bulunmamıştır. Şirketin  bulunduğu binayı Özcan Deniz, 2006 yılında satın almıştır. O tarihten itibaren  Özcan Deniz'e aylık 2 bin 500 TL kira ödemekteydim. Aramızda kira sözleşmesi de  vardır.”
          

   Çalışanlarına kredi kullandırıp şirkete aktardığı iddialarının asılsız  olduğunu ifade eden Ercan Deniz, o tarihlerde şirketi devrettiğini kaydetti. ENT Turizm Şirketiyle de ilgisinin bulunmadığını belirten Deniz, “ancak  her şirket, ihalelerdeki ihale yasaklarını bertaraf edebilmek için kendilerine  yan şirket kurar. O zaman Özgün Turizmde şirket yasağı söz konusuydu. Bu şirket o  amaçla kurulmuştur. Şuçlamaları kabul etmiyorum” şeklinde konuştu.Tutuksuz sanık Nalan Güldü de Özgün Turizm'de Ercan Deniz'in ricası  üzerine işleri takip etmek üzere vekaletle çalıştığını belirterek, şirkette  herhangi bir hissesinin veya müdürlük görevinin bulunmadığını söyledi.
   SSK ihalesinde yasaklı olmaları nedeniyle ENT isimli bir şirket kurmaya  karar verdiklerini ve bu şirketi kendisinin, kardeşi Zahit Timur Güldü'nün ve Ali  Özmen Özdilek'in kurduğunu ifade eden Güldü, söz konusu şirketi, kurulduktan 9 ay  sonra devraldığını, ancak tek başına yürütemediği için bir süre sonra şirket  çalışanı Hüseyin Arı'ya devrettiğini söyledi. Sanıklar Varol Ilgar ise 500 bin lira karşılığında senet vererek Ercan  Deniz'den şirketi devraldıklarını belirterek, “Ancak bu şirketin devrinden  dolayı hiçbir ödeme yapmadık. Şirketi devraldıktan sonra ödeme güçlüğüne düştük.  Daha sonra senetlerin bir kısmı icra yoluyla ödendi. Sonra şirket kapanmak  zorunda kaldı” dedi. Diğer tutuksuz sanık Zahit Timur Güldü de söz konusu turizm şirketine  ortak olduğu süre içinde herhangi bir ticari faaliyete katılmadığını kaydetti.
    Duruşmaya şikayetçi olarak katılan Hüseyin Kızılelma, sanıklardan  şikayetçi olduğunu belirterek, kendi adına alınan kredinin 7-8 ay dışında  ödenmediği için mağdur olduğunu söyledi.  Mahkeme Heyeti, sanık Özcan Deniz'in savunmasının alındığını belirterek,  yurt dışına çıkış yasağının kaldırılmasına karar verdi.
   Deniz'in bir sonraki celse duruşmada hazır edilmesi için avukatına süre  verilmesini kararlaştıran mahkeme heyeti, duruşmayı erteledi.
           
    İDDİANAMEDEN
           
    Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, şüpheli  Özcan Deniz'in maddi katkıları ve yönlendirmesiyle kardeşi olan Ercan Deniz'in,  yasal zorunluluk nedeniyle sembolik bir hisse miktarını da annesi Kadriye Deniz  adına göstererek 25 Ekim 2005 tarihinde Özgün Turizm şirketini yasal olarak  devraldığı belirtilerek, şirketin yasal sorumlusunun Ercan Deniz olarak atandığı,  şüpheli Nalan Güldü'ye de hukuki işleri yapmak üzere tam yetkiyle ile vekaletname  verildiği anlatılıyor.
           Şüpheliler Nalan Güldü ve Ercan Deniz'in şüpheli Özcan Deniz'in unvan ve  sıfatından kaynaklanan kamuoyu nezdinde güvenilirliğinden de istifade ederek, çok  sayıda ihaleye girdikleri ve kazandıkları anlatılan iddianamede, şirketin Renk  Petrol'a yönelik ödemelerini aksattığı, şirkette alacaklıların paralarını  almalarını imkansız hale getirmek için Ercan Deniz'in hisseleri bedelsiz olarak  şirkette sigortalı çalışan Varol Ilgar'a, Kadriye Deniz'in hisseleri de yine  bedelsiz olarak Adem Zeren'e devredildiği belirtiliyor.
           İddianamede, şirketin görünmeyen ortağı olarak belirtilen şüpheli Özcan  Deniz'in şahsına, 137 bin 396 lira ödeme yapılmasının yanı sıra Deniz Prodüksiyon  isimli firmasına da 126 bin 600 lira ödenerek usulsüz kaynak aktarımı  gerçekleştirildiği kaydediliyor.
           Şüpheliler, bankalardan üç çalışan adına toplam 73 bin liralık kredi  çektiği ve Özgün Limited şirketinin alacakları danışıklı olarak ve haciz yoluyla  Ercan Deniz ve Özcan Deniz'in hesaplarına aktarıldığına yer verilen iddianamede,  şüphelilerin bu şekilde piyasayı 2 milyon lira dolandırdığı iddia ediliyor.
           Özcan Deniz ve Zahit Timur Güldü'nün, “Nitelikli dolandırıcılığa  iştirak” ve “azmettirmek” suçlarından 6 yıldan 21 yıla kadar hapisle  cezalandırılması istenen iddianamede, diğer şüpheliler, Ercan Deniz, Nalan Güldü,  Adem Zeren ve Varol Ilgar'ın “Suça aracılık etmek”, “azmettirmek”, “resmi  belgede sahtecilik” ve “zincirleme nitelikli dolandırıcılık” suçundan 20  yıldan 38 yıl 9 aya kadar hapis cezası isteniyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı