Gündem Haberleri

  Yurt dışı örgütlerinden Kılıçdaroğlu'na destek

  Bahar DEMİREL/ANKARA, (DHA)
  19.08.2014 - 17:29 | Son Güncelleme:

  CHP’nin yurt dışındaki örgütleri, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na destek açıklaması yaptı. Yazılı açıklamada, "Yurt dışı örgütleri olarak partimizin birleştirici gücü olan genel başkanımızın yanındayız ve aldığı olağanüstü kurultay kararını da yürekten destekliyoruz. Partimiz genel başkanından üyesine tüm örgütleri ile 2015 seçimlerine odaklanmalı iktidarı hedeflemelidir. Bu durumda konuşmaktan çok çalışmanın anlamlı olduğunu inanıyoruz" denildi.

  Yurt dışı örgütlerinin ortak açıklamasında, parti içi disiplin ve partililik sorumluluğuna dikkat çekilerek, "Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarının partinin yetkili organlarında değerlendirilmesi ve hataların gözden geçirilmesi elbette ki sosyal demokrat bir partinin yapması gerekenin ötesinde bir zorunluluktur. Fakat seçim sonuçlarının resmi ilanını dahi beklemeden, kamuoyu önünde partimizi ve genel başkanımızı haksız tartışma ve değerlendirmelerin hedefi haline getiren sayın milletvekillerinin açıklamalarını şaşkınlıkla izlemekteyiz. Cumhuriyet Halk Partisi ülkemizde eksiksiz demokrasiyi ve katılımı hedefleyen bir siyasal partidir. Bizler için, parti içi demokrasi ve katılım kanallarının işletilmesi de çok önemli ve değerlidir. Ancak, en az onun kadar parti içi disiplin ve partililik sorumluluğuna da sahip çıkmamız gerekmektedir" denildi.

  "ALTERNATİF ADAY ÇALIŞMASI, PARTİ DİSİPLİNİNİ İHLAL DEMEKTİR"

  Partinin desteğini açıkladığı aday aleyhine kamuoyu önünde yapılan değerlendirmelerin parti içi disiplini ihlal etmek olduğu belirtilen açıklamada, "Partimizin her üyesinin ve gönül yoldaşlarının cumhurbaşkanlığı seçim süreci ile ilgili önerileri ve değerlendirmeleri olabilir ve olmalıdır. Ancak bu konuda parti kurullarında bir karar alındıktan sonra, bu defa parti disiplini ile her bir partilimiz, öncelikle de Milletvekillerimiz alınan bu karara sahip çıkmak zorundadır. Partimizin desteğini açıkladığı aday aleyhine kamuoyunun önünde değerlendirmeler içinde olmak ve alternatif aday çalışmaları yapmak, partililik bilinci ve partililik sorumluluğu kavramlarını içselleştirememek, parti disiplinini de ihlal etmek demektir" ifadelerine yer verildi.

  "HASTALIKLI, ESKİ SİYASET ANLAYIŞINI TERK ETMEMİZ GEREKİR"

  CHP yurt dışı örgütlerinin başkanları tarafından yapılan açıklamanın devamı ise şöyle: "Parti içi iktidarı hedefleyen, hastalıklı, eski siyaset anlayışını terk etmemiz gerekir. Büyük kongremizin iradesi doğrultusunda Sayın Kemal Kılıçdaroğlu partimizin Genel Başkanı’dır. Yurt Dışı Örgütleri olarak partimizin birleştirici gücü olan genel başkanımızın yanındayız ve aldığı olağanüstü kurultay kararını da yürekten destekliyoruz. Partimiz genel başkanından üyesine tüm örgütleri ile 2015 seçimlerine odaklanmalı iktidarı hedeflemelidir. Bu durumda konuşmaktan çok çalışmanın anlamlı olduğunu inanıyoruz. Tüm CHP sevdalılarının bu çabanın içinde olmaları tarihi zorunluluktur ve bizleri güçlü kılacak, iktidar hedefimize daha da yaklaştıracaktır. Solun evrensel ilkeleri, çoğulculuk, katılımcılık, eşitlik, adalet, dayanışma, kadın hakları, emeğin önceliği, çevre duyarlılığı ve barış bu büyük yürüyüşümüzün meşaleleri olacaktır."


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı