Gündem Haberleri

  Yunuslar engellilerin umudu oldu

  A.A
  09.12.2009 - 11:39 | Son Güncelleme:

  Bursa'daki bir alışveriş merkezi bünyesinde kurulu bir yunus eğlence merkezi tarafından düzenlenen engellilere yunusla terapi, yurt dışından yoğun ilgi görüyor.

  Merkeze, Avusturya, ABD, Fransa, Almanya, Polonya, Belçika gibi ülkelerden gelen 80'den fazla engelli çocuk, “Doğa” ve “Ada” adlı yunuslarla yüzerek terapi alıyor.

  Merkezin sahibi Nurettin Gökalp, engellilere yönelik yunusla terapinin dünyada giderek daha fazla ilgi gördüğünü söyledi.

  Yunus terapisinin otizm, beyin felci ve travması, nevrotik bozukluklar, down sendromu, gecikmiş konuşma bozuklukları, depresyon, şiddetli psikolojik durumlar, kronik yorgunluk gibi birçok rahatsızlığa iyi geldiğinin araştırmalarla kanıtlandığını savunan Gökalp, bu rahatsızlığı bulunanlara yönelik hizmet vermek amacıyla Bursa'da yunusla terapi için merkez kurduklarını anlattı.

  Nisanda kurdukları merkeze Türkiye'den çok yurt dışından talep geldiğini vurgulayan Gökalp, şöyle konuştu:
  “Bugüne kadar 98 engelli yunusla terapi gördü. Çocuklardaki gelişmelere doktorları da aileleri de şaşırdı. 98 engellinin 80'den fazlası yurt dışından geldi. ABD, Almanya, Avusturya, Polonya, Fransa, Belçika, Macaristan, Moldovya, Hollanda gibi ülkelerden gelen engelli çocuklar, 'Doğa' ve 'Ada' adındaki yunuslarla yüzerek terapi görüyorlar. 10 gün süren terapide günde yarım saatlik seanslarla yunuslarla yüzüyorlar. Fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı eşliğinde yüzen çocukların kendine güveni geliyor, iletişim yetenekleri gelişiyor.”

  Gökalp, yabancı çocukların ailelerin terapiden sonra kendilerine mektup bıraktığını belirterek, mektuplarda “çocuğunun ve kendilerinin çok mutlu olduğunu” vurgulayan teşekkür dolu cümlelerin yer aldığını bildirdi.

  “TÜRKİYE, YUNUSLA TERAPİDE ÇOK UCUZ”

  Türkiye'de, yunusla terapinin yılın her döneminde sadece Bursa'da yapıldığını ifade eden Gökalp, Antalya gibi sahil kesimlerindeki yunus eğlence merkezlerinin kışın kapalı olduğunu anlattı.

  Türkiye'nin yunusla terapide dünyada en ucuz ülke olduğunu vurgulayan Gökalp, şunları kaydetti:
  “Avrupa ülkelerinde yunusla terapi 15 bin avroya kadar çıkabiliyor. ABD'de ise 25 bin doları buluyor. Bu fiyatlar 10 günlük seans ücretleri. Biz ise aynı terapiyi 1500 avroya yapıyoruz. Yurt dışından gelen aileler, terapiyle birlikte konaklama, yeme, içme için bile daha az ödüyor. Talep giderek artıyor. Yurt dışında bu fiyatları duyan Türkiye'ye geliyor. Türkiye, bu konuda merkez olabilir.”

  Gökalp, yunusla terapi gören engelli çocukların huzurlu ve mutlu olduğunu belirterek, “Çocuklarla 3 önemli değişiklik oluyor. Korkularını yeniyorlar, güven kazanıyorlar ve göz kontağı kuruyorlar. Ayrıca, yunuslardan geçen enerji, çocuğun farkındalığını, dış dünyaya ilgisini artırıyor ve öğrenme süreçlerini hızlandırıyor” dedi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı