Gündem Haberleri

  Yunanlılar için öncelikle satılacak bina

  Yorgo KIRBAKİ/ATİNA
  24.09.2012 - 12:24 | Son Güncelleme:

  Ekonomik kriz içindeki Yunanistan, İzmir Kordon’daki Başkonsolosluk binasını satıyor.

  Etnos gazetesinin haberine göre, satışa çıkarılacak Yunan devletine ait 30 ülkede bulunan 30 binanın listesi Devlet Servetini Değerlendirme Komisyonu’na iletildi. Yurdışındaki gayrı menkullerin satışında Türkiye (İzmir), Belçika, İtalya, Sırbistan ve Ukrayna’daki binalara öncelik verilecek. Gazete, İzmir’deki Yunan Başkonsolosluğu’nun resmini ve adresini de yayınladı.

  İzmir’deki Yunan Başkonsolosluğu binası 2003 yılından beri kullanılmıyor. 1950’li yıllarda “Kapetanakis” adlı bir Yunan tarafından Yunan devletine bağışlanan neoklasik tarzdaki binanın statik sorunu bulunduğundan, Başkonsolosluk hizmetleri 500 metre mesafede bulunan kiralık bir apartman dairesinde veriliyor.

  İzmir’deki Yunan Başkonsolosluğu kaynakları Hürriyet’e, eski binanın satışı konusunda hiçbir bilgileri bulunmadığı gibi binanın restorasyonu için planlama çalışmalarının başladığını söylediler. Yunan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Grigoris Delavekuras ise yurtdışında satılacak bina listesinin henüz hazır olmadığını ayrıca faaliyet gösteren binaların da satılmayacağını belirtti.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı