Gündem Haberleri

  Yunanlı aileye Türk evlatlık

  Hürriyet Haber
  04.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türk-Yunan yakınlaşması, kimsesiz bir Türk çocuğuna, Yunanistan'da bir yuva umudu oldu. Yunan Leros Adası'nda yaşayan Kokkoni Ailesi, Kütahya Yetiştirme Yur- du'nda kalan Ekrem Sağır'ı evlatlık edinmek için başvurdu.

  EGE'nin Türk ve Yunan kıyıları arasındaki dostluk rüzgárları, sıcak aile bağlarına da köprü oldu. Bodrum'un Göl-Türkbükü Beldesi'nin kardeş kenti Yunanistan'ın Leros Adası'ndaki Kokkoni Ailesi, 14 yaşındaki kimsesiz Ekrem Sağır'ı evlat edinmek için başvuruda bulundu.

  Ekrem Sağır'ın da kaldığı Kütahya Yetiştirme Yurdu öğrencileri, ağustosta Leros Belediyesi'nin davetlisi olarak adaya gitti. Kokkoni Ailesi, Ekrem'e hem evlerinin, hem de gönüllerinin kapısını açtı. Ekrem, Yunan aile ile 27 gün geçirdi. Leros Belediye Meclisi üyesi ve gıda toptancılığı yapan George Kokkoni (53), eşi Stauola Kokkoni (43) ve kızı Anna (23), Ekrem'i ailelerinin bir üyesi olarak gördü. Ekrem, tatilin bitiminde güzel anılarla Yunan adasından ayrıldı. George Kokkoni, ‘‘Üç kızım var, şimdi de bir oğlum oldu. Kızlarımdan Anna yanımızda, Joanna ve Emanoella İtalya'da öğrenim görüyor. Ekrem'i çok sevdik. Yasaları bilmiyoruz. Ekrem'i Leros'a yanımıza almak, giderlerini üstlenmek, evlat edinmek istiyoruz. Bunun için Türkiye'de Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü'ne başvurduk’’ dedi.

  Tatilin dönüşünde Kokkoni Ailesi'ni unutamayan Ekrem Sağır, ‘Sevgili Ailem’ diye başlayan mektuplar gönderdi. Ekrem Sağır ‘‘Babam annemi öldürünce ailem dağıldı. Aile sıcaklığını Kokkoni Ailesi ile tattım. İzin verilirse Leroslu ailenin yanında kalmak istiyorum. Ben de onları çok seviyorum’’ dedi.

  Hukuki yolları araştırdıklarını belirten George Kokkoni, ‘‘Ancak bu mümkün olmazsa, Bodrum'daki arkadaşım Hüseyin Ayaz'ın da yardımıyla Ekrem'i Muğla veya Bodrum'a getirip bize yakın olmasını sağlayacağız. O evimizin içinde olamasa da artık bizim oğlumuz’’ dedi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı