Gündem Haberleri

  Yunanların umudu Türkiye

  Bloomberg
  11.05.2010 - 13:26 | Son Güncelleme:

  Yunanistan’ın en büyük bankası National Bank of Greece, yüksek hızda büyümesi beklenen Türkiye'de yeni şubeler açarak ülkesinde yaşanan borç krizinden en az zararla çıkmanın planını yapıyor.

  Türkiye’de Finansbank’ın da sahibi olan National Bank of Greece (NBG), bu yıl Türkiye’nin yüzde 5.2 seviyesine ulaşması beklenen yüksek büyümesinden faydalanmak için Ankara’dan İzmir’e kadar ülkedeki birçok şehirde 75 yeni şube açmayı planlıyor.     

  NBG, geçen yıl İstanbul merkezli Finansbank faaliyetlerinden, Yunanistan’daki şubelerine kıyasla daha fazla gelir elde etmişti.         

  Avrupa ile Asya arasında stratejik konumda bulunan ve 72 milyon nüfusa sahip Türkiye, büyük bir borç kriziyle boğuşan büyük Yunanistan’ın tam tersi bir görüntü çiziyor.   

  Bunun yanı sıra Türkiye ekonomisinin önümüzdeki dönemde, kendisini henüz üyeliğe kabul etmeyen Avrupa Birliği’ndeki bütün ülkelerden daha hızlı büyümesi bekleniyor.      

  Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde yardımcı doçent olan Ioannis N. Grigoriadis, “Aslında bu konuda büyük bir ironi söz konusu. Çünkü Türkiye uzun yıllar boyunca sorunlu bir bankacılık sistemine sahip olmakla suçlandı… Önemi sonradan fark edilen Türkiye’de, Finansbank oldukça başarılı bir yatırım olarak görülüyor. Hatta şu anda National Bank’ın en sağlam kolu olduğu bile söylenebilir” diye konuştu.  

  “EN BÜYÜK KALKANIMIZ”  

  NBG 2006’da Finansbank’ı satın almak için 5 milyar euro harcamıştı. Atina merkezli banka, geçtiğimiz yıl Türkiye’den 425 milyon dolar gelir elde ederken, Yunanistan’daki kazancı ise 398 milyon euroda kaldı.   

  Yunanistan’daki yeni kemer sıkma önlemleriyle, bu kazanç farkının daha da artması bekleniyor. Zira, Yunanistan ekonomisinin, 2009’da gayrisafi yurtiçi hasılanın (GSYİH) yüzde 13.6’sına denk gelen bütçe açığını azaltmak amacıyla uygulamaya konulan önlemlerle küçülmesi bekleniyor.

  NBG'nin Atina'daki başekonomisti ve baş strateji Uzmanı Paul Mylonas, “Uluslararası operasyonlarımız, en büyük kalkanlarımızdan biri” dedi ve Türkiye’deki kredi verme oranının yüzde 20 oranında artacağını ve National Bank’ın da bu gelişmeyle daha fazla büyüyeceğini tahmin etti.

  Türkiye geçen onyılın başlarında çok ciddi bir bankacılık krizinden çıktı. O tarihten bu yana bankalarının sermaye yapısını yeniledi, ülke borcunu azalttı ve bankacılık sektörünü National Bank ve Atina merkezli EFG Eurobank Ergasias SA gibi  uluslararası oyunculara açtı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı