Gündem Haberleri

  Yunanlara şükran borçluyum

  Yorgo KIRBAKİ/ATİNA
  05.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, Yunanlar’ın 2. Dünya Savaşı’nda İngiliz Ordusu’nda subay olan babasını ölümden kurtardığını açıkladı.

  Atina’ya yarın yapacağı resmi ziyaretten önce Yunan “Mega” televizyonuna konuşan Peres, “Yunanistan’a şükran borçlu olmam için özel nedenlerim var” diyerek babasının çok az bilenen öyküsünü anlattı: “2. Dünya Savaşı’nda babam İngiliz Ordusu’nda subaydı, esir düşmüştü. Bir Yunan manastırı babamı tam bir yıl Nazi askerlerinden sakladı, hayatta tuttu. Almanlar daha sonra tekrar yakaladılar ve ancak 5 yıl sonra serbest kalabildi. Babam eve döndüğünde bize Yunanca şarkılar öğretti. Yunanca konuştu.”

  Peres, Suriye konusunda ise “Hiçbirimiz, Suriye’de çocukların zalim bir diktatör tarafından öldürülmesine, çocukların tabutlarını seyretmeye dayanamıyor. Suriye’de yaşanananlara kimse duyarsız kalamaz. Ama bu duruma müdahale etmek istersek yabancı ülke olduğumuzu ve konunun bizi ilgilendirmediğini söyleyecekler” dedi. İsrail Cumhurbaşkanı, röportajında İran’ın atom bombasına sahip olmaması gerektiğini yineledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı