Gündem Haberleri

  Yunanistan'da gergin bayram

  Yorgo KIRBAKİ/ATİNA
  28.10.2012 - 15:13 | Son Güncelleme:

  Yunanistan’da “Ohi” (Hayır) milli bayramı, ekonomik krizi protesto için olay çıkabileceği endişesi yüzünden “ekspres” geçit törenleri ile kutlandı. Olağanüstü güvenlik önlemlerinin alındığı törenlerde küçük çaplı da olsa gerilimler yaşandı.

  Başkent Atina’daki öğrencilerin geçit tören sadece 25 dakika sürdü ve sadece altı okulun öğrencileri katıldı. Töreni izleyenler protokol tribününden uzağında tutuldu. Bir kız öğrenci protesto için çıplak ayakla yürüdü.

  Askeri geçit töreninin yapıldığı Selanik’te ilk kez askerler de (71. Tugay) güvenlik tedbirleri çerçevesinde görev yaptı. Ana muhalefetteki Radikal Sol Koalisyon partisi taraftarları, askerlerin geri çekilmesini istedi. Polis, Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas’ın da izlediği törende, halkın  protokol tribününe yaklaşmasına izin vermedi.

  KOMŞU'DA GERGİN BAYRAM / FOTO GALERİ

  Girit adasınını Kandiye (İraklion) şehrinde öğrenciler protesto için siyasetçilerin bulunduğu protokol tribününden yüzlerini aksi yöne çevirip geçtiler.
  Yunanistan, 2. Dünya Savaşı’nda Nazi güçlerinin “teslim olun”  ultimatomuna “Ohi” hayır cevabı vererek, 28 Ekim 1940’da Musolini İtalyası’na karşı savaşa girmişti.

  Cumhurbaşkanı Papulyas,  tören sonrasında “Hitler, Yunanistan’ın mukavemeti yüzünden  1941’de Moskova’yı işgal planını gerçekleştiremedi. Hitlerin planları Yunanistan yüzünden  bozuldu.. Bugun bazı çevreler bunu unutmak istiyor. Çünkü Avrupa’nın küçük Yunanistan’a neler borçlu olduğunu kabul etmek istemiyor” dedi.

  Geçen yılki törenlerde olaylar çıkmış, halk protokol tribünlerine saldırmıştı. Selanik’deki tören yarıda kesilmişti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı