GeriGündem Yunanistan'a yardım eli
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yunanistan'a yardım eli

Yunanistan'a yardım eli
refid:13627022-spot ilişkili resim dosyası

Avrupa Birliği (AB), borç kriziyle boğuşan Yunanistan'ı ortada bırakmayacağını açıklarken, Almanya ve Fransa bir acil durum planı oluşturdukları varsayımlarını kabul etmedi.

Financial Times gazetesinde yer alan bir haberde, AB’nin en son çare olarak Yunanistan’ın borç soruna müdahale edebileceğinin sinyallerini verdiğine dikkat çekildi.  

 

Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso, “Yaşanan son gelişmeler, ekonomi politikalarının sadece ülkeleri değil bütün Avrupa’yı ilgilendirdiğini bir kez daha göz önüne serdi” diye konuştu.

 

Üst düzey AB yetkilileri, son çare olarak Yunanistan’ın Uluslararası Para Fonu (IMF) değil, euro ülkeleri ve Avrupa Komisyonu’nun dahil olacağı bir acil yardım operasyonun tabii olacağını ifade ediyor.

 

ÜLKELER KETUM

Euro bölgesindeki ülkeler ve AB yetkilileri, Yunanistan’a nasıl yardım edeceklerine yönelik açıklama yapmaktan çekiniyor.

 

Haberde, ülkelerin yardım planlarını açıklamaları durumunda, Atina’nın üzerindeki baskının azalmasından ve finans piyasalarını sarsmasından korktukları için sessiz kaldıklarına dikkat çekildi.

 

Yetkililer, Yunanistan’ın temel önceliğinin kamu harcamalarını kısma konusunda ciddi olduğunu herkese göstermek olduğuna dikkat çekiyor. Bununla birlikte, ülkenin vergi sistemini geliştirmesi, güvenilir finansal istatistikler yayınlaması ve yolsuzlukla baş etmesi gerektiği konuşuluyor.

 

 

AB KURALLARINA UYMALI

Barroso ise, AB’nin mali kurallarına gönderme yaparak, Yunanistan’ın  istikrar ve büyüme için belirlenen anlaşmanın zorunluluklara saygı duymak zorunda olduğuna dikkat çekti.

 

AB dönem başkanı olan İspanya’nın Başbakanı José Luis Rodríguez Zapatero da benzer bir görüş dile getirdi. Zapatero, “Euro, güçlü bağları olan ve karşılıklı desteğin eksik olmadı bir birliktir. Kimsenin bu konuda yanlış anlaşılmasına izin verilmemeli” dedi.

 

Söz konusu açıklamalar, Yunanistan piyasalarında tedirginliğin arttığı bir dönemde geldi. Bu hafta Yunanistan’ın devlet tahvillerinin getirisi yüzde 1’in üzerinde artarak, Ekim ayından bu yana toplamda yüzde 3’lük bir artışa imza attı.

 

 

PAPANDREU KINADI

Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu ise Atina’nın finansman desteği almak için Çin ya da diğer ülkelerle yakınlaştığı yönündeki haberlerin yanlış olduğunu ve bu tür açıklamaların mevcut krizin şiddetini artırdığına dikkat çekti.

 

Başbakan aynı zamanda, 8 milyar dolarlık devlet tahvili ihraç ederek, kendi kendine ayakta durabileceğini gösterdiğini belirtti.

 

Ancak yatırımcılar, Yunanistan’ın borcundan çekindiklerini dile getiriyor ve Yunan bakanları ve bankacıları tahvil ihracını kötü idare etmekle suçluyor.

 

Yatırımcılar devlet tahvili ihracı sırasında bazı fonların büyük kayıplara uğradığını söylüyor.

 

Öte yandan, Euro bölgesindeki sorunlu diğer bir ülke olan Portekiz’in devlet tahvili gelirleri, hükümetin cari açığı azaltan programlarını açıklamasının ardından kredi derecelendirme kuruluşlarından gelen ılımlı tepkilerin ardından son altı ayın en yüksek seviyesine çıktı.

 

Ancak kıtanın ortak para birimi euro, 1.40 doların altına inerek son altı ayın en düşük seviyesini görürken, sterlin karşısında da beş ayın dibini gördü.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle