Gündem Haberleri

Yunanistan 'Veto'yu telaffuz etti

Hürriyet Haber
13.12.2001 - 16:37 | Son Güncelleme:

Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, AB`nin Laeken zirvesindeki ``Avrupa ordusu`` konusundaki tutumunun Yunanistan`ın egemenlik haklarını güvence altına almaması halinde, Atina`nın bu tutumu reddedeceğini söyledi.

Papandreu, Yunanistan Parlamentosu`nun Dışişleri ve Savunma Komitesi toplantısında, Atina`nın, AB`nin tutumunun tatmin edici olması halinde onayını vereceğini vurguladı.     Dışişleri Bakanı, Yunanistan vetosunu kullansa dahi, bunun konu üzerindeki müzakerelerin sona ereceği anlamına gelmediğini de kaydetti.

Bu arada, iktidar partisi PASOK`un 30 milletvekili hazırladıklarıbir ortak bildiriyi parlamtoda dağıtarak, hükümetin ``Avrupa savunmasının özerk niteliğini geçersiz hale getirecek ve Nice zirvesi kararlarına aykırı bir düzenlemeyi veto etmek yönündeki`` tutumunu desteklediklerini açıkladılar.

Yunanistan Hükümet Sözcü Vekili Tilemahos Hitiris de Atina`nın, ABD ve İngiltere`nin Türkiye ile vardıkları uzlaşmayı konu alan metinde bazı değişiklikler yapılmasını istediğini belirtti.

Hitiris, basın toplantısında, Başbakan Kostas Simitis`in Laeken zirvesinde Atina`nın tezlerini sergileyeceğini kaydetti. Hitiris, ``Bir uzlaşmaya, çözüme varılacağı inancındayım, aksi halde konu gelecek dönem başkanlığına aktarılacak`` dedi. 

AB DÖNEM BAŞKANI, YUNANİSTAN`I İKNAYA ÇALIŞIYOR
   
AB Dönem Başkanı Belçika`nın Başbakanı Guy Verhofstadt`ın, bugün Brüksel`de Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis ile görüşerek, Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası (AGSP) konusunda ``çözüm arayacağı`` öğrenildi.

Başbakanlık kaynaklarından elde edilen bilgilere göre, görüşmeye, Yunan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, Belçika Başbakan Yardımcısı veDışişleri Bakanı Louis Michel, AB Dış Politika ve Ortak Savunma YüksekTemsilcisi Javier Solana da katılacak. NATO Genel Sekreteri George Robertson`ın da söz konusu görüşmeye katılımı olasılığından söz ediliyor.

Belçikalı kaynaklar, Laeken zirvesinde yayımlanacak AGSP bildirisinin ``sağlıklı ve ciddi`` olması için, Yunan tavrının değişmesi gerektiğini, bu yönde çaba harcanacağını ifade ediyorlar.

Türkiye, ABD ve İngiltere arasında varılan uzlaşma kapsamında imzalanan belgenin AB ve NATO müttefikleri tarafından onaylanması halinde, AB ile NATO arasında somut askeri işbirliğine yeşil ışık yakılmış olacak. AB, bu durumda, oluşturacağı askeri kimlik çerçevesinde, NATO imkan ve yeteneklerini kullanabilecek. İttifak ile AB arasında anlaşma olmaması durumunda, Laeken`de yapılacak AGSP bildirisi sadece ``sembolik`` anlam taşıyacak.

Belçikalı kaynaklar, Atina`nın ikna edilmesi konusunda umutsuz olmadıklarını belirtirken, ``basına hiç konuşmama ve temasları gizli yürütme`` talimatı aldıklarını da duyurdular.
Brüksel`deki görüşmelerden sonra açıklama yapılmayacağını bildirenyetkililer, AGSP`de son tablonun Laeken zirvesinde ortaya çıkacağını ifade ettiler. 

Etiketler: gündem
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı