Gündem Haberleri

  Yunanistan Türkiye’den garanti talep ediyor

  Zeynel LÜLE-Metehan DEMİR/BRÜKSEL
  17.12.2001 - 01:58 | Son Güncelleme:

  Atina'nın 'Türkiye'nin kendisini bir gün mutlaka işgal edeceği' düşüncesi sonunda Avrupa Birliği Laeken Zirvesi'nin gündemine de damgasını vurdu.

  İngiltere'nin, Türkiye-Yunanistan- Kıbrıs eksenindeki 'krizlere karışmayacağız' yönündeki taahhüdünün ardından Avrupa Ordusu'na destek verdiğini söyleyen Ankara'ya misilleme olarak, Atina da, bu kez NATO ve AB'den diplomaside rastlanmayan bir tarzda taahhüt almaya çalışıyor.

  Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu'nun önceki gün Türk gazetecilere 'Yunanistan'ın önümüzdeki aylarda bir önerisi olacak' ifadesiyle dile getirdiği teklifin, bu yönde bir garanti talebi olduğu anlaşıldı.

  TÜRKİYE VURMASIN GARANTİSİ

  Batılı diplomatik ve askeri çevrelerden alınan bilgiye göre, Yunanistan, NATO ve AB'nin, Ankara'dan, 'Türkiye Yunanistan'a saldırmasın' yönünde garanti almasını istedi.

  Yunanlı diplomatlar, bunu Türkiye'nin onayladığı tarzda bir Avrupa Ordusu'na destek vermek için ana şartlardan biri olarak gösterdiler. Atina'nın mantığına göre, Avrupa Ordusunun Kıbrıs ve Ege'deki krizlere müdahil olmayacağı yönünde garanti alan Türkiye, 'Ben de, zaten Kıbrıs ve Ege'ye saldırmayacağım' garantisi vermeye zorlanacak.

  Bunu, 'NATO üyesi ülkeleri AB ülkelerine saldırmasın' şeklinde formüle etmeye çalışan Yunanistan'ın teklifi Brüksel'deki son üç gündür devam eden kapalı kapılar ardındaki temaslara da damgasını vurdu. Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası (AGSP) konusunda bir sonuç almaya çalışan AB ülkeleri Atina'nın bu ısrarlı tutumu ile karşılaştı.

  KABUL EDİLEMEZ

  Türkiye'den, Yunanistan ve Rum Kesimi'ne saldırmayacak, şeklinde garanti almanın teamüllerde mümkün olmayacağını belirten Türk diplomatik kaynakları ise, 'Konu bize de bilgi olarak intikal etti ancak bunun resmen bize iletilerek garanti alınması mümkün değil. Türkiye sürekli saldırgan bir tutum içinde kendini gösteren bu pozisyonu zaten kabul edemez. Ankara, Avrupa Ordusu ile ilgili görüşünü açıklamıştır. Bundan sonra değişiklik olması söz konusu olamaz' değerlendirmesinde bulundu. Atina'nın halen üst düzeyde Türkiye'nin köşeye sıkıştırılması için halen Brüksel'de AB nezdinde lobi yaptığı belirtildi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı