Gündem Haberleri

  Yunanistan Savunma Bakanı: Türkiye ile asıl sorunlar çözülmüş değil

  Hürriyet Haber
  20.12.2001 - 13:58 | Son Güncelleme:

  Yunanistan'ın yeni Savunma Bakanı Papantoniou Güneydoğu Avrupa Savunma Bakanları Toplantısı için geldiği Antalya'da çarpıcı açıklamalarda bulundu. Yunanistan Savuunma Bakanı Türkiye ile olumlu bir çok adımın atılmış olduğunu ancak asıl sorunun çözülemediğini belirtirken, AGSP konusunun Yunanistan ile AB arasında bir sorun olduğunu söyledi

  Yunanistan Savunma Bakanı Yannos Papantoniou, Türkiye ile Yunanistan arasında ekonomi, turizm, finans ve ticaret alanlarında olumlu gelişmeler kaydedildiğini, ancak her ikiülke arasındaki asıl sorunun hala çözülmemiş olduğunu söyledi.  

  Güneydoğu Avrupa Savunma Bakanları Toplantısı için Antalya`da bulunan Yunanistan Savunma Bakanı Yannos Papantoniou ile Bulgaristan Savunma Bakanı Nikolai Avramov Suinarov, Sheraton Oteli`nde ikili bir görüşme yaptı.  

  AGSP, AB İLE YUNANİSTAN ARASINDA BİR SORUN

  Görüşmeden sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yunanistan Savunma Bakanı Papantoniou, Avrupa Ordusu konusunun, Türkiye ile Yunanistan arasında değil, Avrupa Birliği ile Yunanistan arasındaki bir konu olduğunu öne sürdü.  

  Yunanistan`ın bu konuda iki temel prensibi olduğunu belirten Papantoniou, ``Avrupa Ordusu, AB`nin kurallarına uymalı ve saygılı olmalı. Avrupa Ordusu`nun, NATO`nun imkanlarından faydalanması ise tamamen farklı bir konudur. O, ayrıca değerlendirilecektir. Yunanistan, kendi prensiplerini ihlal edecek hiçbir düzenlemeyi kabul etmez`` dedi.  

  TÜRKİYE İLE ASIL SORUNLAR ÇÖZÜLMEDİ

  Papantoniou, Türkiye ile Yunanistan arasındaki meselelere ilişkin bir soruyu yanıtlarken de iki ülke arasındaki sorunların uluslararası hukuk ve karşılıklı saygı çerçevesinde çözülebileceğini bildirdi.  

  Yunanistan Savunma Bakanı Papantoniou, ``Evet, iki ülke arasında ekonomi, ticaret, finans ve turizm konularında olumlu gelişmeler var. Ama korkarım ki; hala asıl sorunlar çözülmemiş durumda. Bu sorunlar çözülmediği sürece, iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişimi sınırlı kalmaya devam edecektir`` diye konuştu.  

  Papantoniou, iki ülke arasındaki meselelerle ilgili Türkiye`nin tutumu konusunda da, `Türkiye`nin Ege ve Kıbrıs meselelerindeki iddiaları, tutumu ve yaklaşımı, sorunların çözümüne engel teşkil ediyor` dedi.

  ÇAKMAKOĞLU:  ' TERÖRİST EYLEMLERİN KABUL EDİLEMEYECEK

  Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, Antalya`da gerçekleştirilen ``Güneydoğu Avrupa Savunma Bakanları Toplantısı``nda, 11 Eylül`de ABD`ye yapılan saldırıdan sonraki gelişmelerin gözden geçirildiğini belirterek, toplantıda, ``Terörist eylemlerin her ne şekil ve sebeple olursa olsun kabul edilemeyeceği hususunda mutabık kalındığını`` bildirdi.  

  Çakmakoğlu, Türkiye`nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen ``Güneydoğu Avrupa Savunma Bakanları Toplantısı``nın ardından, Sheraton Oteli`nde basın toplantısı düzenledi.  

  Toplantının, Türkiye`nin başkanlığında, ABD, Arnavutluk, Bulgaristan, Hırvatistan, İtalya, Makedonya, Romanya, Slovenya, Ukrayna ve Yunanistan savunma bakanları ve bakan yardımcılarının katılımı ile icra edildiğini kaydeden Çakmakoğlu, toplantıda ayrıca, NATO temsilcisi ile Güneydoğu Avrupa Savunma Bakanlıkları Koordinasyonve Çokuluslu Barış Gücü Politik-Askeri Yönlendirme Komitesi Başkanı, Güneydoğu Avrupa Çokuluslu Barış Gücü Tugay Komutanı ve Güneydoğu Avrupa Savunma Bakanları Süreci ülkelerinin Türkiye`deki büyükelçilerinin de hazır bulunduğunu bildirdi.  

  Güneydoğu Avrupa Savunma Bakanları Süreci`nin resmi bir toplantısında, Ukrayna Savunma Bakanı`nın ilk defa yer almasının memnuniyetle karşılandığını kaydeden Çakmakoğlu, ``Ukrayna`nın sürece,gözlemci statüsünde katılması, Güneydoğu Avrupa Savunma Bakanları Süreci`nin artan öneminin bir işareti olarak değerlendirilmiştir`` dedi.  

  Savunma Bakanlarının, toplantı sırasında, 11 Eylül`de ABD`ye yapılan saldırıdan sonraki gelişmeleri de gözden geçirdiklerini, terörist eylemlerin her ne şekil ve sebeple olursa olsun kabul edilemeyeceği hususunda mutabık kaldıklarını ve bu tür eylemleri kınadıklarını belirten Çakmakoğlu, şunları söyledi:  

  ``Savunma Bakanları, kitle imha silahlarının yayılmasının önlenmesi, sınır güvenliği ve terörizme karşı yürütülen uluslararası kampanyaya Güneydoğu Avrupa Savunma Bakanları sürecinin yapabileceği katkıları görüşmüşler, bölgesel ve global planda terörizm ve diğer güvenlik konularında işbirliğini geliştirmek konusunda anlaşmışlardır.``  

  Toplantıda, Makedonya`daki ``Esas Hasat Operasyonu``nun başarı letamamlanmasından duyulan memnuniyetin dile getirildiğini, NATO öncülüğünde bölgede devam eden barış operasyonlarına olan desteğin vurgulandığını kaydeden Çakmakoğlu, şöyle konuştu:  

  ``Savunma Bakanları, Güneydoğu Avrupa`da bölgesel güvenlik, istikrar ve barışa yönelik gelişmelerden, mevcut sınırların muhafazasından, bölgedeki iyi komşuluk ilişkilerinden, demokrasi ve ekonominin gelişmesi kapsamında atılan adımlardan duyulan memnuniyeti belirtmiş ve bu alandaki çabalarını artırarak sürdürme kararı almışlardır.  

  Savunma Bakanları ayrıca, bu süreçte devam eden projeler kapsamında, savunma ve güvenlik alanlarında sürdürülen işbirliğinde kaydedilen ilerlemelerden duydukları memnuniyeti dile getirmişler ve bunu daha da belirginleştirme konusunda fikir birliğine varmışlardır.``  

  Toplantıda, NATO`nun Güneydoğu Avrupa Girişimi`nde kaydedilen ilerlemelerin de görüşüldüğünü, bu girişim ve Güneydoğu Avrupa İstikrar Paktı konusunda işbirliğinin kuvvetlendirilmesi arzusunun ifade edildiğini dile getiren Çakmakoğlu, şöyle devam etti:  

  ``Savunma Bakanları, Güneydoğu Avrupa Çokuluslu Barış Tugayı`nın operasyonel olabilmesi için her türlü çabayı harcamak konusundaki kararlılıklarını vurgulamışlar, Tugay`ın tam donanımlı ve operasyonel hale gelmesinden sonra, Gücün kurucu anlaşmasında kayıtlı, barışı destekleme harekatlarında kullanılmasının uygun olacağı hususunda uzlaşıya varmışlardır.  

  Bakanlar, ABD ve Norveç`in, Güneydoğu Avrupa Çokuluslu Barış Gücü`nün muharebe sistemlerinin temini için yapmış oldukları maddi katkıları ve Romanya`nın da bu konudaki niyetini memnuniyetle karşılamışlardır.``  

  Çakmakoğlu, toplantıda, 2002 Yılı Güneydoğu Avrupa ÇokulurışGücü Tugayı Karargah Bütçesi`nin de ilgili bakanlarca onaylandığını, bir sonraki toplantının da gelecek yılın sohbaharında İtalya`da yapılacağını sözlerine ekledi. Basın toplantısında, daha sonra soru-cevap bölümüne geçildi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı