Gündem Haberleri

  Yunanistan: Kıbrıs birinci sırada

  Hürriyet Haber
  15.10.2003 - 17:00 | Son Güncelleme:

  Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Panos Beglitis, Kıbrıs sorunun çözümünün Atina'nın dış politikasının birinci önceliği olma konumunu koruduğunu söyledi.

  Beglitis, yaptığı basın toplantısında, Yunan basınında yer alan, güven arttırıcı önlemler çerçevesinde KKTC'den 5-6 bin Türk askerinin çekileceğini öne süren haberlere değindi.

  Beglitis, ''Halkla ilişkiler açısından önem taşıyan çeşitli güven arttırıcı önlemler, Kıbrıs sorununun Annan planı temelinde çözülmesiniamaçlayan esas hedefin yerini alamaz'' dedi.

  Titina Lozidiu davasına da sorular üzerine değinen Beglitis, ''Umarım Türkiye Lozidiu davası konusunda uluslararası hukuka saygı göstererek, Avrupa yolunda önemli bir adım atar'' diye konuştu.
     
  POWELL'IN ZİYARETİ
     
  Bu arada, dün 22 Ekim'de Atina'yı ziyaret edeceği açıklanan ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell'ın programının henüz belli olmadığını açıklayan Beglitis, Atina'nın hazırlıklarını sürdürdüğünü söyledi.

  Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu ise Powell'ı Yunanistan'ın AB dönem başkanlığı sırasında Atina'ya davet ettiğini veAmerikalı karşıtının bu daveti kabul ettiğini belirtti.

  Papandreu, Başbakan Kostas Simitis ile yaptığı, bu hafta sonu Brüksel'de yapılacak AB Konseyi toplantısını konu alan görüşmeden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Powell'ın programının izin vermesi halinde Atina'ya geleceğini belirtti.

  Powell'ın Atina'daki temaslarının çalışma ziyareti çerçevesinde olacağını açıklayan Yunanistan Hükümet Sözcüsü Hristos Protopapas da ABD Dışişleri Bakanı'nın Yunanistan Cumhurbaşkanı Kostis Stefanopulos ve Başbakan Simitis ile de görüşmesinin söz konusu olduğunu söyledi.

  Protopapas, yaptığı basın toplantısında, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Powell'ın Atina'yı ziyaret edeceğinin açıklanmış olmasından rahatsızlık duyduğuna ilişkin iddiaların gerçeği yansıtmadığını da vurguladı.

  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Richard Boucher, dün yaptığı açıklamada, Powell'ın Atina ziyaretine ilişkin bilgiye sahip olmadığını söylemişti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı