Gündem Haberleri

  Yunanistan’ı AB’ye almamız yanlıştı

  Yorgo KIRBAKİ/ATİNA
  16.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye’nin Avrupa Birliği’nde yeri olmadığını savunan Fransa’nın eski cumhurbaşkanı D’Estaing, Yunanistan ile ilgili de “tarihi” bir itirafta bulundu: “Doğruyu söylemem gerekirse, Yunanistan’ı AB’ye kabul etmemiz yanlıştı. Yunanistan buna hazır değildi. Aslında bu ülke Batı’ya değil, Doğu’ya ait.”

  YUNANİSTAN’ın 1980 yılında Avrupa Birliği üyeliğine kabul edilmesinin başlıca destekçisi olan Fransa’nın eski cumhurbaşkanı Valery Giscard D’Estaing, aynı zamanda AB’nin kuruluş mimarlarından biri. Türkiye’nin AB üyeliğine şiddetle karşı çıkan D’Estaing, eski Almanya Başbakanı Helmut Schmidt ile birlikte Alman Der Spiegel dergisine konuştu.  D’Estaing, “Helmut hatırlıyor musun? Yunanistan için terreddütlerini dile getirmiştin. Benden daha akil imişsin. AB sürekli genişlememeliydi” dedi. Schmidt ise AB’de bugünkü gibi 27 değil, 17 ülkenin bile çok olduğunu belirterek “Avrupa Birleşik Devletleri’ni, yani Avrupa’da bir federasyonu istiyorsak, tüm üyeler aynı viteste olmalıdır” ifadesini kullandı.

  Schmidt, Yunanistan’ın euro bölgesinden kovulmasının sözkonusu olmadığını ancak, bir üyenin ortak para biriminin şartlarına uyamadığında kendiliğinden ayrılması gerektiğini savundu.

  Samaras sosyal patlamadan endişeli

  Yunanistan Başbakanı Andonis Samaras ise ABD’de yayınlanan Washington Post gazetesine verdiği demeçte, 130 milyar euro’luk İkinci Kurtarma Paketi’nde 2013 ve 2014 yılları için öngörülen 11.6 milyar euro’luk kemer sıkma önlemlerinin uygulanmasında ilk kez açık bir şekilde iki yıllık uzatma istedi. Samaras, Yunanistan’ın geleceği için bir numaralı önceliğin euro’da kalmak olduğunu belirterek nakite ihtiyaç duyduklarını vurguladı ve Yunanistan’da sosyal patlama ihtimalinden korktuğunu söylerken “Eğer tünelin ucunda ışık görünmezse neler olacağı konusunda çok endişeliyim” dedi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı