Gündem Haberleri

  Yunanistan’da kayıp gençliğin 700 euro şiddeti

  Efe Sıvış
  05.05.2010 - 14:26 | Son Güncelleme:

  İşte yine onlar! Yer Yunanistan. Başrolde 20’li yaşlarını süren milenyum jenerasyonu... Hem CNN hem MTV izleyen bıçkın gibi bir kuşak, sokak kültürünü entelektüel bilgiyle harmanlayan, teknolojiyle destekleyen gençler... Birer ‘otomatik portakal’ olmaya direnenler... Bu kez Yunanistan’ın göbeğinde Atina’da karşımıza çıkıyor.

  Gelin onları biraz yakından tanıyalım... Öncelikle şunu not etmek gerek. Yunanistan’da 1980 sonrası doğmuş kuşağa “700 euro kuşağı” deniyor. Bu ismi kendileri seçti. Nedeni şu: Onlar, yurtiçinde ve yurtdışında üniversite okuyup, yüksek lisans yaptıktan sonra ülkelerinde ancak asgari ücret olan 680 euro civarı bir maaşla iş bulabiliyorlar. Bu yüzden kendilerine "700 euro kuşağı" diyorlar ve dünya basını Yunanlı gençlerin çıkardıkları olaylarla ilgili haberlerde hep o aynı çarpıcı ismi kullanıyor: “Sahnede yine 700 euro kuşağı”.

  Selanik ve Atina gibi şehirlerde ev kiraları 300 eurodan başlıyor. Bu da Yunanlı gençlerin büyük bölümünün okul bittikten sonra aileleriyle yaşamaya devam etmeleri anlamına geliyor. Bütün o üniversite dereceleri, yabancı dilleri ve yüksek lisans diplomaları hiç bir şey ifade etmiyor. Ve 27 AB ülkesinin içinde yüzde 20’lerle en fazla diplomalı işsiz oranının olduğu yerde yaşamak şiddetin ateşini harlatıyor.

  Bu gençler görüşlerini teknolojinin imkanlarını sonuna kadar zorlayarak ifade ediyor. İnternetteki sosyal iletişim ağlarıyla, SMS’lerle organizasyonlar duyuruluyor. Öyle ideolojik kamplaşmalar pek popüler değil. Liberalizm, muhafazakarlık gibi siyasi akımları pek takan yok. Çünkü bunların karın doyurmadığının herkes farkında.

  ATİNA ÜNİVERSİTESİ'NDE BİR TÜRK

  PASOK ve Yeni Demokrasi partilerinin örgütlü bazı gençleri üniversitelerde bulunsa da çoğunluğun tek derdi var: “Daha çok para ve iş”.

  Hasan Binbaşı (22) Atina Devlet Üniversitesi’nde bir Türk... Bilim tarihi okuyor. Okulu bitirdikten sonra Kanada’ya yerleşmek istiyor. Hiç gitmemiş ama çok araştırmış. Kanada’nın düşük suç ve işsizlik oranıyla, ormanlarıyla, gölleriyle huzurlu bir ortam olduğunu söylüyor.

  Hasan, “Politikacıların ne olduğunu zaten herkes biliyor. Protestolar tam gaz gidiyor, birkaçına ben de katıldım ama bu ülkedeki gençler aslında politika falan yapmazlar. Önemli olan eğlence, rahat yaşam, para, iş imkanlarıdır. Yunanca ‘xalara’dır (rahat)” diyor.

  Yunanistan’ın genç kuşağı gelecekten umutsuz. Üzerlerinde her daim işsizlik oranları AB genelinin iki katı olan bir yerde yaşamanın tedirginliği ve saldırganlığı var. Bu yüzden dünya bugün arabaları ateşe veren, lastikleri yakan, sert müzikler dinleyen, polisle çatışan bir nesille karşı karşıya. Bazı üniversiteler her sene belirli zamanlarda öğrencilerin oy birliğiyle ambargoya gidip eğitime kapatılıyor.

  YURTDIŞI BİR ZORUNLULUK

  Andreas Hrisantakopulos (24) edebiyat bölümü son sınıf öğrencisi. Ekonomik durumun felaket olduğunu ve her geçen sene daha kötüye gittiğini söylüyor. Morali bozuk. İlk tercih olarak ülkesinde kalmak istiyor fakat iş konusunda herkes gibi o da ümitli değil. Yurtdışı imkanlarını denemek zorunda kalabileceğini vurguluyor.

  Konuyla ilgili bağlantıya geçtiğim en kıdemli isim, 700 euro kuşağı hakkında televizyon için kapsamlı bir belgesel hazırlayan Yunanlı gazeteci Stelios Kouloglou. Son aylarda krizle beraber durumun daha da kötüye gittiğini söylüyor: “Yetenekli, iyi eğitimli gençlerin çoğu Orta Avrupa’ya göç ediyor. Bu rakam son 10 sene içinde 850 bin kişiyi buldu.” Kouloglou, Yunanistan’ın bu beyin göçünün faturasını ileride çok ağır ödeyeceğini vurguluyor.

  Kendi gündemimizi yaşarken dünyadaki yaşıtlarımızın yaşadıklarından çoğu zaman bihaberiz. Dünyada yaşananları okumak, tüm gündelik sorunların AB üyeliğiyle biteceğini uman Türk gençlerinin ezberlerini bozabilir.

  Bu sayfada okuyacağınız değişik ülkelerdeki gençlik akımları, karşılaştırma yapabilmeniz için de önemli birer referans olabilir. İşte 700 Euro kuşağı da bu referansların en çarpıcı örneklerden biri...

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı