Gündem Haberleri

  Yunanistan Cumhurbaşkanı: Türkiye'nin AB üyelik sürecini destekliyoruz

  ROMA (A.A)
  25.01.2006 - 07:14 | Son Güncelleme:

  Resmi bir ziyaret için İtalya'da bulunan Yunanistan Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas, ülkesinin Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) üyelik sürecini desteklediğini söyledi.

  Papulyas, dün gece İtalya Cumhurbaşkanlığı binası “Quirinale Sarayı”nda yaptığı konuşmada, AB'nin genişleme sürecine de değinerek, ”Yunanistan, Türkiye'nin AB üyeliğini desteklemektedir. Bu bağlamda pek çok şey hatta neredeyse herşey, AB'nin ilke ve kriterlerinin bu ülke tarafından benimsenmesine bağlıdır” dedi.

  Yunanistan'ın aynı şekilde Hırvatistan'ın tam üyeliğini de desteklediğine işaret eden Papulyas şöyle konuştu:
  “Yunanistan, Bulgaristan ve Romanya gibi Avrupa'nın güneydoğusundaki ülkelerin yanı sıra Balkanların batısında yer alan ülkelerin de AB'nin genişleme sürecine dahil edilmesi konusunda ısrarlıdır. Bu işlem, elbette bu ülkelerin gerekli kriterleri yerine getirmeleri koşuluyla gerçekleştirilecektir.”

  Roma ziyaretinden büyük mutluluk duyduğunu da dile getiren Papulyas, İtalya Cumhurbaşkanı Carlo Azeglio Ciampi'nin huzurunda yaptığı konuşmada, “İtalya ve Yunanistan, Avrupa Birliği'nin temel taşlarıdır” dedi.
  İtalya ziyaretinin ilk gününde dün Cumhurbaşkanı Ciampi'nin yanı sıra İtalya Meclis Başkanı Pierferdinando Casini ile de görüşen Papulyas, bugün öğle saatlerinde İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi ile de bir çalışma yemeğinde bir araya gelecek.

  İtalya ziyareti sırasında Perugia ve Venedik'e de uğrayacak olan Papulyas, önümüzdeki Cumartesi günü Papa 16. Benediktus tarafından kabul edilecek.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı