Gündem Haberleri

  Yunanistan beklediğini alamadı, piyasalar karıştı

  EkoNet
  06.05.2010 - 15:43 | Son Güncelleme:

  Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean-Claude Trichet'nin Yunanistan konusunda beklenen mesajları vermemesi üzerine, euro dolar karşısında 14 ayın en düşüğüne gerilirken, borsalar da değer kaybetti.

  Trichet, euro bölgesi devletlerinden doğrudan tahvil satın almayı düşünmediklerini söyledi. Bu sözler, piyasada Avrupalı yetkililerin, Yunanistan'ın borç krizinin yayılmasını engellemek için yeterli adımları atmadığı kaygısı yarattı.

   

  Bu kaygılarla euro, dolar karşısında üst üste dördüncü günde de değer kaybederek, 14 ay sonra ilk kez 1.27 seviyesinin altını gördü.

   

  Hisse piyasalarında da Avrupa'nın önde gelen 600 hissesini kapsayan endeks gün içindeki kazançlarını geri vererek, eksiye döndü. ABD'de de S&P 500 ve Dow Jones Endeksi satıcılı açıldı.

   

  Başta İspanya ve İtalya olmak üzere bono piyasasında düşüşler görülürken, ham petrolün varil fiyatı da 80 doların altına indi.

   

  New York merkezli olan ve yaklaşık 1.6 milyar dolarlık varlık yöneten Chemung Canal Trust'tan Tom Wirth, "Bütün mesele Avrupa'yla ilgili... Avrupa'da yaşananların kıtayı yeniden resesyona sürüklediği yönünde bir algılama var. Buradaki soru, bunun ne kadarının dünyaya yayılacağı" dedi.

   

  YUNANİSTAN'A MÜJDE YOK  

   

  Güne sakin başlayan piyasaları karıştıran açıklama öğle saatlerinde geldi. Trichet, bugünkü toplantılarında euro bölgesinden devlet tahvili satın alma opsiyonunu görüşmediklerini söyledi.

   

  Yunanistan’ın borç krizinin giderek derinleştiği bir dönemde ECB’nin devlet tahvili satın alma konusundaki tutumu piyasalar tarafından yakından izleniyor.

   

  Trichet, ECB İcra Konseyi’nin bugünkü toplantısında Yunan tahvili satın alınması konusunun görüşülüp görüşülmediği yönündeki bir soruya, “Hayır” yanıtını verdi. ECB’nin Yunan tahvili satın alması durumunda Atina hükümetine de mali kaynak sağlamış olacak.

   

  Trichet geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada, tahvil satın alma konusunda “bu aşamada” alınmış bir karar olmadığını söylemişti. Bu sözler, ECB’nin tahvil satın almaya sıcak bakabileceği yorumlarını beraberinde getirmişti.  

   

  Avrupa’daki yasal düzenlemeler, ECB’nin mali kriz sırasında ABD veya İngiltere’nin yaptığı gibi doğrudan devletlerden tahvil satın almasını engelliyor. Ancak, ECB’nin tahvil satın alma işlemini bankalar üzerinde yapmasının önünde herhangi bir engel bulunmuyor.

   

  Trichet, “Yunanistan'ın yanında güçlü bir şekilde duruyoruz. Yunanistan için borcunu ödeyememesi gibi bir durum söz konusu değil. ECB, Yunanistan'ın toparlanma programını tamamıyla gözden geçirdikten sonra kredileri aktive etmeye karar verdi” diye konuştu.    

   

  YUNANİSTAN - PORTEKİZ BİR DEĞİL 

   

  Son dönemde eleştiriler alan kredi derecelendirme kuruluşlarıyla ilgili olarak ise Trichet, rekabet arttıkça kalitenin de artacağını söyledi.

   

  Trichet, "Euro bölgesi ülkeleri arasında farklılıklar olduğunu gözlemliyoruz. Yunanistan ile Portekiz'in aynı gemide olmadığını düşünüyoruz" dedi.

   

  Yunanistan'ın yaşadığı borç krizinin, başta Portekiz ve İspanya olmak üzere diğer euro bölgesi ülkelerine de sıçramasından endişe ediliyor.

   

     

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı