Gündem Haberleri

  Yunan lideri Papoulias: Kıbrıs Hellenizmini destekliyoruz

  Hürriyet Haber
  18.10.2005 - 15:38 | Son Güncelleme:

  Yunanistan Cumhurbaşkanı Karolos Papoulias, "Kıbrıs Helenizmi’ne" olan desteklerini sürdüreceklerini söyledi.

  Kıbrıs Rum Kesimi Temsilciler Meclisi’nde konuşan Yunanistan Cumhurbaşkanı Karolos Papoulias, Türkiye’nin tarihi ikilemleriyle yüzleştiğini söyledi ve "Ya Kıbrıs politikalarını gözden geçirecekler ya da Avrupa hedeflerini riske atacaklar" dedi.

  Papoulias, "Kıbrıs Helenizmi’ne" verdikleri desteği de sürdüreceklerini ifade etti.
  Kıbrıs Rum Kesimi’nin tarihinde ilk kez "oy hakkıyla birlikte" Türkiye’nin Avrupa yolculuğunu izleyeceğini belirten Papoulias, Kıbrıs Rum Kesimi’nin bu süreçte, "Avrupa’da işgal kuvvetlerinin yeri olmadığı gerçeğini" dikkate alacağını söyledi.

  Yunanistan Cumhurbaşkanı, "Türkiye, Avrupa yolunda adım atmak istiyorsa, eninde sonunda kendi gerçeklerini gözden geçirmek zorunda kalacaktır" dedi.

  "BÜTÜN YUNANİSTAN ARKANIZDA"

  Kıbrıs sorunun çözümünün daha geniş bir coğrafyaya barış ve istikrar sağlayacağını belertin Papoulias, "Bütün Yunanistan, insanları ve siyasi liderliğiyle Kıbrıslı Rumları desteklemek ve yardım etmek amacıyla sizin tarafınızda yer almaya devam edecektir" diye konuştu.

  Karolos Papoulias, Türkiye’nin Avrupa Birliği yolunun "Kıbrıs Rum Kesimi ve Yunanistan ile ilişkilerinde barış, istikrar ve dostluk" getirmesini umduklarını da sözlerine ekledi.

  Yunanistan Cumhurbaşkanı Papoulias, Türkiye’nin Ankara Antlaşması’nı imzalayarak Gümrük Birliği’ni Kıbrıs Rum Kesimi dahil AB’ye yeni üye olan ülkeleri de kapsayacak şekilde genişlettiğini belirterek "Türkiye’nin bu imzayla birlikte üstlendiği bütün yükümlülüklerini yerine getirmesini bekliyoruz" dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı