GeriGündem Yunan kemençeci çaldı Albayrak horon tepti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yunan kemençeci çaldı Albayrak horon tepti

Fatih Belediye Başkanı Eşref Albayrak, Folklor Kurumu'nca düzenlenen dinletide Nikos Mihalides'ın kıvrak kemençesi ve türküleriyle coştu.

Folklor Kurumu'nun, ‘Söyleşi ve Dinleti’ gecesinde Rum kemençeci Nikos Mihalides, ustalığıyla izleyicilerin ilgi odağı oldu. Orta Kemençe ve Kaba Kemençe ile Rumca ve Türkçe türküler söyleyen Mihalides geceye katılan Fatih Belediye Başkanı Eşref Albayrak ve Folklor Kurumu halk oyunları öğrenmenlerine horon teptirdi.

Kurumun Fatih'teki Sofular Mahallesi'ndeki merkez binasında düzenlenen geceye katılan 24 yaşındaki Mihalides iki yıldır Boğaziçi Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler konusunda yüksek lisans öğrenimi görüyor. Dedesinin Sıvas'tan, büyükbabasının da Samsun Bafra'dan Yunanistan'a göç ettikleri söyleyen Mihalides, babasının ‘‘Anılarımızı, melodilerimizi, hayat tarzımızı ve kişiliğimizi korumak için kemençe çalmayı öğrenmelisin’’ sözleri üzerine kemençe çalmaya başladığını anlattı.

Karadeniz’i adım adım gezdi

Yunanistan'ın Selanik şehrinde oturan inşaat ustası bir baba ile annenin tek çocuğu olduğunu ve küçük yaşta kemençe ile tanıştığını söyleyen Mihalides, ‘‘12 yıldan bu yana kenemçe çalıyorum. Kemence, kişiliğimin önemli bir parçası haline geldi. Trabzon asıllı kemençe ustası Tahisloannides'den ders aldım. Selanik ve Atina'daki folklor kurumları ile ilişkilerim sayesinde bu günkü duruma geldim’’ dedi.

Karadeniz Bölgesi'ni Sinop'tan Rize'ye kadar gezdiğini belirten Mihalides kemençenin Trabzon kökenli bir müzik aleti olduğunu, son yıllarda birçok yabancı bilim adamının çalgının geçmişini araştırdıklarını söyledi.

Dans ve şarkının yanlızca bir eğlence aracı olmadığını söyleyen Mihalides ‘‘Bunlar, bazı sosyal ve siyasi ortamlardan çıkmış derin sosyal anlamları olan ürünlerdir. Coğrafyada, bir kültürün ve adetlerinin şekillendirilmesinde önemli bir rol oynarlar’’ diye konuştu. Mihalides, bu nedenle araştırmacıların kemençenin tarihinde çok önemli sonuçlar çıkardıklarını vurguladı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle