Gündem Haberleri

  Yunan Genelkurmayı'ndan ziyaret

  ANKA
  26.05.2008 - 11:55 | Son Güncelleme:

  Yunanistan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Dimitrios Grapsas, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ı Genelkurmay Karargahı'nda ziyaret etti.

  İŞTE ANKARA ZİYARETİNDEN FOTOĞRAFLAR

  Orgeneral Büyükanıt, resmi davetlisi olarak Türkiye'ye gelen Grapsas'ı, Genelkurmay Karargahı'nda resmi törenle karşıladı.

  İki ülke milli marşlarının çalınmasının ardından Orgeneral Grapsas, tören kıtasını selamladı. Büyükanıt ve Grapsas'ın karargah binasına geçişleri sırasında bando tarafından Yunan ezgileri seslendirildi.

  Orgeneral Grapsas'ın Şeref Defteri'ni imzalamasından sonra, iki komutan el sıkışarak basın mensuplarına poz verdi.

  Görüşmenin başlangıcında basın mensuplarının kısa bir süre görüntü almasına izin verildi. Bu sırada, Konuk Genelkurmay Başkanı, Türkiye ile Yunanistan'ın ortak bir şansı olduğunu, Venizelos ve Atatürk gibi çok büyük iki lidere sahip olduğunu dile getirdi. Grapsas, “Bu iki lider oldukça önemli. Savaştan sonra büyük emek vererek iki halkın barışı için gayret gösterdiler. Onun için görevimiz, bugün bu iki büyük liderin adımları üstünde bu yola devam etmek. Tarihe hakkını vermek istiyorsak ve halklarımızı dediğimiz kadar çok seviyorsak bunu yapmalıyız” diye konuştu.

  Orgeneral Büyükanıt da Grapsas'ın sözlerine aynen katıldığını belirterek, ziyaretin önemine işaret etti. Orgeneral Büyükanıt, “Venizelos ile Atatürk, çok kısa sürede barış sağlamışlardır. Atatürk 1933'te Yunan Büyükelçisiyle yaptığı görüşmede şunu söylüyor: 'Askerler hep savaş yaparlar zannedilir, ama onlar barışı da iyi yaparlar.' Güvenlik şemsiyesini askerler olarak biz sağlayabilirsek, politikacılar da daha iyi diyalog kurabilirler” dedi.

  Kara Kuvvetleri Komutanı olduğu dönemde ve Genelkurmay Başkanı olarak Yunanistan'ı ziyaret ettiğini ve sıcak kabul gördüğünü anlatan Orgeneral Büyükanıt, şimdi de Orgeneral Grapsas'ı Türkiye'de ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduğunu ifade etti.

  Orgeneral Dimitrios Grapsas, Genelkurmay Karargahı'na gelmeden önce Anıtkabir'i ziyaret etti.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı