Gündem Haberleri

  Yunan gazetesinden şaşırtan kitapçık

  AA
  27.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yunanistan'da yayımlanan Ta Nea gazetesi, Mustafa Kemal Atatürk'ün Nutuk'undan bazı bölümleri içeren bir kitapçığı okurlarına dağıttı.

  Gazete, okurlarına, dünya tarihini değiştiren büyük önderlerin kendi halklarına seslenişlerini ve başarılı oldukları alanları göstermek amacıyla başlattığı "Dünyayı değiştiren konuşmalar" isimli kitap promosyonu çerçevesinde,

  Atatürk'ün konuşmalarıyla birlikte Elefterios Venizelos'un konuşmalarını da içeren bir kitapçığı okurlarıyla paylaştı.

  Ta Nea, Atatürk'ün Cumhuriyet'in ilanı ve gençliğe hitabesinin de bulunduğu Nutuk'undan bazı konuşmaların yer aldığı kitapçığın sunuş metninde, "Kemal(Atatürk), Türkiye'de görülmemiş değişiklikler yaptı. Asıl hedefi, toplumun milli dayanışma temelinde yeniden yapılanması, din ile siyasi iktidarın tamamen birbirinden ayrılması ve yeni devletin bilinçli olarak Orta Doğu'dan Avrupa'ya yönelmesiydi" ifadesini kullandı.

  Ta Nea gazetesinin, dağıtacağı kitaplar serisinde Atatürk ve Venizelos'tan başka, J.F. Kennedy, Malkolm X, Nelson Mandela, Dalay Lama, Adolf Hitler, Winston Churchill, Fidel Kastro ve Martin Luther King gibi dünya tarihinde önemli rol oynamış liderlerin konuşmaları da yer alıyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı