GeriGündem Yunan gazetesinden Erdoğan’a övgü
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yunan gazetesinden Erdoğan’a övgü

Yunan gazetesinden Erdoğan’a övgü
refid:21583772 ilişkili resim dosyası

Yunanistan’ın en yüksek tirajlı gazetesi “Ta Nea”, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’de iktidara geldiği günden beri Türk-Yunan yakınlaşmasını istikrarlı bir şekilde savunmasına rağmen, geçen süre içinde Yunanistan’da iktidara gelen başbakanların aynı istikrarı gösteremediklerini yazdı.

Diplomasi muhabiri Aristotelia Peloni tarafından kaleme alınan yazıda “ABD’nin eski başkanlarından Dwight Eisenhower’ın ‘Liderlik, bir kimseye yaptırmak istediğin bir şeyi, onun kendi isteğiyle yapmasını sağlamaktır’ sözünde eğer gerçeklik payı varsa, o zaman Erdoğan Türk-Yunan ilişkilerinde hayatta olan en büyük liderdir” denildi.

Erdoğan’ın, Yunanistan’da Kostas Karamanlis başbakan iken (2004-2009) ”Türkiye’de ordunun milli reflekslerini kontrol edemediği” ve Ege’de zaman zaman tırmanan gerginlik dönemlerinde bile yakınlaşma siyasetini asla terk etmediği vurgulanan yazıda, “İster hoşumuza gitsin ister gitmesin ama iki ülke ilişkilerinde yeni temeller Erdoğan sayesinde atıldı” ifadesi kullanıldı.

Yorgo Papandreu’nun başbakanlık döneminde de iki ülke arasında gelişmeler yaşandığı belirtilen yazıda, Yunanistan’ın yeni Başbakanı Andonis Samaras’ın da Papandreu ile aynı yolu izleyeceğine dair bilgiler bulunduğu kaydedildi.

Yazıda “Türk-Yunan ilişkilerinde taraftarlarını sert siyaset çizgisi izleyeceği konusunda ikna etmiş olan Samaras’ı  eli kolu belki de sandığımız kadar bağlı değildir. O zaman da “kardeş Erdoğan” ile ilişkilerimizde hep savunma pozisyonunda olmaktan çıkarız” denildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle