Gündem Haberleri

  Yunan fotoğrafçılar İstanbul'u fotoğrafladı

  Hürriyet Haber
  29.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ''Merhaba Atina! Yasu İstanbul'' kitabı için geçen hafta İstanbul'a gelen dört Yunan fotoğrafçı çekimlerini tamamladı

  Türk ve Yunan fotoğraf ustalarının çektikleri fotoğraflardan oluşacak ''Merhaba Atina! Yasu İstanbul'' projesinin ikinci aşaması tamamlandı. Proje için geçen hafta İstanbul'a gelen dört Yunan fotoğrafçı kentin tarihi ve kültürel alanlarında yaptıkları çekimleri önceki gün bitirdi.

  Pamukbank ve Tarih Vakfı işbirliğiyle gerçekleştirilen proje kapsamında Türk fotoğrafçılar Ara Güler, İzzet Keribar, Arif Aşcı, Cem Turgay ve Sinan Koçaslan da 7-14 Mayıs tarihleri arasında Yunanistan'a giderek fotoğraf çekmişlerdi.

  İki ülkede günlük hayatı yansıtacak proje için çekilecek fotoğraflar eylül ayında İstanbul ve Atina'da sergilenecek. Ayrıca fotoğraflar, fotoğraf tarihçisi Engin Özendes'in yazacağı metinle kitaplaştırılacak. Kitap üç dilde yayımlanacak.

  Avrupa'nın en ilginç şehri

  Yunan fotoğrafçılar Niki Typaldou, Alkis Ksanthakis, Nikos Desyilas ve Stathis Efstathiadis geçen hafta proje için İstanbul'a geldi.

  Yaklaşık bir haftalık İstanbul gezisi içinde Boğaz, tarihi mekanlar ve adaları dolaşan Yunan fotoğrafçılar çalışmalarında günlük hayatın içinden insan manzaralarına ağırlık verdi. Daha önce turist olarak birçok kez geldikleri İstanbul'u bu kez daha farklı bir gözle incelerken, şehrin zıtlıkları barındıran yapısının kendileri için özel bir çekicilik yarattığını belirttiler. Anadolu ile Avrupa'yı bir arada barındırdığı için İstanbul'u, diğer Avrupa şehirlerinden daha ilginç bulduklarını söylediler.

  Kendimizi güvende hissettik

  İstanbul'un tarihi yapılarını ve eski semtlerini gezerken Bizans dönemi ile modern kültürün iç içeliğinden etkilendiğini söyleyen Niki Typaldou; ''Bizim başlıca hedefimiz İstanbul'dan günlük insan manzaraları çekmekti. Benim amacım da şehri fotoğraflarla küreselleştirmekti, ama çekimleri yaparken beklediğimden daha büyük bir küre olduğunu fark ettim. Bunun sonucunda da her şeyi çektim. Farklı kültürlerin birlikteliği beni çok etkiledi. Özellikle bir gün camide okunan ezan sesinden o kadar etkilendim ki haç çıkarttım.''

  Yunanlı ekibi organize eden fotoğraf sanatçısı Alkis Ksanthakis ise her şeyden önce bu kadar büyük bir şehirde bu kadar güvende oldukları için çok şaşırdıklarını söylüyor. İlk kez 1989'da İstanbul'a gelen Alkis, bu süre içinde dini kesimde fark edilir bir artış gözlediğini ama bu durumun onları hiç rahatsız etmediğini belirtiyor.

  Türk-Yunan dostluğu adına atılan her adımın anlamlı olduğunu açıklayan fotoğrafçılar, kalıcı dostluklar için komşu iki ülkenin ilişkilerini iyi tutması gerektiğine inanıyorlar. İletişim için sürekliliğin şart olduğunu, kendilerinin de bu akımı güçlendirmek için çalışacaklarını söylüyorlar.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı