Gündem Haberleri

  Yunan basını telekulak için ABD'yi suçluyor

  A.A.
  03.02.2006 - 13:02 | Son Güncelleme:

  Yunan basını Başbakan Karamanlis ve üst düzey yetkililerin cep telefonlarının dinlemesinden ABD'yi sorumlu tuttu.

  Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis ve üst düzey yetkililerin aralarında bulunduğu yaklaşık 100 kişinin cep telefonlarının dinlendiğinin ortaya çıkması Atina'yı karıştırdı. “Ülkenin dünden beri siyasi bir depremle sallandığını” yazan ve olaya “Vodofongate” adını yakıştıran Yunan basını, dün 3 saatlik bir basın toplantısı yaparak 2004 Olimpiyatları öncesinden 10 Mart 2005'e kadar “devletin zirvesinin” dinlendiğini açıklayan 3 bakanın hiçbir konuya açıklık getiremediklerini yazdı.

  Bakanların, yaklaşık 100 telefonun dinlenmesinde kullanılan 14-16 telefonun hizmet aldığı antenlerin Atina'nın merkezinde konumlandıklarını söylediklerini belirten gazeteler, antenlerin bulunduğu bölgenin ABD'nin Atina Büyükelçiliği'nin de bulunduğu semt olduğuna dikkati çektiler.

  Basın, cep telefonu operatörü Vodofone'un izleme faaliyetini fark edince, bu faaliyete imkan veren yönlendirme mekanizmasını durdurduğunu ve böylece sisteme yerleştirilen korsan programın silindiğini aktardı.

  Vodofone'un ilgili makamlara haber vermeden yaptığı bu işlem hakkında sorgulanmak şöyle dursun, kabine üyeleri tarafından övüldüğüne dikkati çeken gazeteler, “kimliği bilinmeyen şahısların” suçlandığı bu olayda hükümetin belki de istenmeyen diplomatik gerginliklerden kaçınmak istediği yorumunu yaptılar.
  Dinleme faaliyetinin 2004 Olimpiyatları öncesi başladığını belirten Yunan basını, o dönemde güvenliğin sağlanması için bazı ülkelerle işbirliği yapıldığını hatırlattı.

  Dinleme faaliyetinin, hükümet üyelerinin yanı sıra aralarında El Cezire televizyonunun Atina muhabirinin de bulunduğu bazı Arap ülkeleri kökenli şahısları da kapsadığını öne süren gazeteler, bu isimlerin, dinleme faaliyetinin ardında ABD ve İngiltere'nin bulunduğu şüphesi yarattığına dikkati çektiler.

  Muhalefet partilerinin, hükümeti kendilerine bilgi vermemekle ve olayı yetersiz bir biçimde ele almakla suçladıklarını yazan Yunan basını, hükümet yetkilerinin, “Hassas milli meselelere ilişkin görüşmelerin sinyali şifrelenmiş telefonlar kullanılarak yapıldığını” açıkladıklarını kaydetti.

  BİR YETKİLİ İNTİHAR ETTİ

  Bu arada, Elefterotipiya gazetesi, Vodofone Genel Müdürü Yorgo Koronias'in başbakanlığa telefon dinleme olayına ilişkin bilgi vermesinden birkaç gün önce, şirket çalışanlarından 39 yaşındaki Atina Teknik Üniversitesi mezunu bir kişinin evinde kendisini asarak intihar ettiğinin ortaya çıktığını manşetten duyurdu. Gazete, “Garip intihar” başlığıyla verdiği haberinde, dinleme olayıyla intihar arasında doğrudan bağlantı kurmadı.
  (AÇ-PNR-İO)

  13:03 03/02/06
  "
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı