Gündem Haberleri

  Yunan Basını: Ankara diplomaside Atina'dan güçlü

  Hürriyet Haber
  16.01.2002 - 13:25 | Son Güncelleme:

  Başbakan Bülent Ecevit`in ABD ziyaretine geniş yer veren Yunan basını, Türk heyetinin, geçen hafta Washington`u ziyaret eden Yunan heyetinden daha yüksek düzeyde kabul gördüğü yorumunu yaptı.

  Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis ile 15 dakikalık telefon görüşmesi yapmakla yetinen ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney`in Başbakan Ecevit ile Beyaz Saray`da yarım saat görüştüğüne dikkati çeken gazeteler, Cheney`in Türkiye`yi övdüğünü ve stratejik müttefik olarak nitelediğini vurguladılar.  

  Türkiye`nin ABD`den Irak`a yapılacak operasyon karşılığında 15 milyar dolar istediğini de iddia eden Yunan basını, Ecevit`in ziyaret gündeminin en önemli maddesinin ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi olduğunu kaydetti.  

   ``Cheney`den Türkiye`ye Övgü`` başlıklı haberinde, Başkan Yardımcısı`nın Washington`un Türkiye`yi yalnızca terörle mücadelede değil her bakımdan stratejik ortak olarak gördüğünü vurguladığını belirten Katimerini gazetesi, ABD Dışişleri Bakanlığı`nın da Simitis`in gezisinde yapmadığını Başbakan Ecevit için yaptığını ve resmi bir açıklama ile Türk heyetinin temasları hakkında bilgi verdiğine dikkati çekti.  

  Başbakan Ecevit`in ABD Başkanı George Bush ile görüşmesi yaklaştıkça beklentilerin azaldığını iddia eden To Vima gazetesi, Amerikalı diplomatların Türkiye`ye, beklentilerinin ABD`nin olanaklarıyla uyum içinde olmadığı uyarısında bulunduklarını öne sürdü.  

  Başbakan Ecevit`in ziyaretinin Simitis`in ziyaretine oranla açık bir şekilde daha üst düzeyde olduğuna dikkati çeken Apoyevmatini gazetesi, Yunanistan Başbakanı`nın Cheney ile görüşemediğini ama Ecevit`in Beyaz Saray kapısını 3 bakanı ve 2 üst düzey danışmanı ile geçerek, Başkan Yardımcısı ile görüştüğünü belirtti. Apoyevmatini, Türkiye`nin Cheney`den övgü aldığına da işaret etti.  

  Haberinde, ``Ecevit ABD`ye Sağlam Elle Gitti`` başlığını kullanan Elefteros Tipos gazetesi, Ankara`nın uluslararası diplomasi oyununda Atina`dan yalnızca farklı değil, karşılaştırılamayacak derecede güçlü olduğu yorumunu yaptı. Ecevit`in Amerikan basınının övgü dolu haberleriyle Simitis`in ise CBS televizyonunun ``küfürnamesi`` ile karşılandığını yazan Elefteros Tipos, Türkiye`nin ABD`nin Irak operasyonuna yeşil ışık için 15 milyar dolar fiyat biçtiğini de iddia etti.  

  Başbakan Ecevit`in Bush`tan ülkesinin jeostratejik önemi karşılığı15 milyar dolar talep edeceğini iddia eden Ethnos gazetesi, Türkiye`nin bu ziyarette en çok ABD ile ticari ve ekonomik ilişkileringeliştirilmesine önem verdiğini belirtti.  

  Türkiye`nin amaçlarının Washington`u Irak`a saldırmamaya ikna etmek ve Uluslararası Para Fonu`ndan (IMF) ve ikili düzeyde ekonomik yardım almak olduğunu savunan Ta Nea gazetesi ayrıca, ABD`nin ``Sona 5kala`` Kıbrıs konusuyla ilgilenmeye karar verdiğini yazdı. Ta Nea, Washington`un bu kararının ardında Simitis`in geçen hafta Beyaz Saray`da ABD`nin tavrının belirleyici olduğunu vurgulamasının yattığını iddia etti. 

  ``Efendim ver`` başlığıyla Türkiye`nin ABD`den ekonomik yardım talep edeceğini öne süren bir haber yayımlayan Elefterotipiya gazetesi, Ecevit`in Bush ile 45 dakikalık görüşmesinde, terörizm, Kıbrıs, Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası (AGSP) ve Türkiye`deki ekonomik durumu görüşeceğini belirtti. Elefterotipiya, ABD`nin Kıbrıs Rum Kesimi`nin AB üyeliğine destek vereceğini, bunun ``bedeli`` olarakda AGSP konusunda Türkiye`ye yardımcı olacağını öne sürdü.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı