Gündem Haberleri

  Yunan basın: Türkiye ile dialoga gidiliyor

  Hürriyet Haber
  18.01.2002 - 14:50 | Son Güncelleme:

  Yunan basını, dün yapılan ve dış politikanın ele alındığı Bakanlar Kurulu toplantısında, Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu ile Savunma Bakanı Yanos Papandoniu arasında, Türkiye politikasına ilişkin tartışma çıktığını yazdı.

  Papandoniu`nun, Papandreu`nun Türkiye ile diyaloğun derinleştirilerek sürdürülmesi politikası izlenmesi yaklaşımına karşı çıktığını belirten gazeteler, Başbakan Kostas Simitis`in Papandreu`ya destek verdiğini kaydettiler. 

  Papandoniu`nun dünkü toplantıda, Ege`deki "Türk ihlalleri" hakkında geniş bilgi verdiğini kaydeden Yunan basını, Savunma Bakanı`nın, Rum Kesimi`nin AB üyeliği ve Türkiye`nin Helsinki kararları gereği yükümlülüklerini üstlenmesi gereken zaman yaklaştıkçaAnkara`nın ``saldırganlığını`` arttıracağı görüşünü savunduğunu belirtti.     Gazeteler, Papandoniu`nun Ekonomi Bakanı olduğu dönemde silahlanma harcamalarının azaltılmasını savunduğunu da hatırlattılar. 

  Bakanlar Kurulu toplantısında sonuç olarak Türkiye ile diyaloğa girilmesi kararının alındığını öne süren Yunan basını, hükümete yakın kaynakların ise Atina`nın politika değiştirerek, Türkiye ile diyaloğa girilmesi alternatifini inceleme aşamasında olduğunu belirttiklerini yazdı.  

  Bu arada, Başbakan Bülent Ecevit`in dün Washington`da yaptığı, Papandreu ile Dışişleri Bakanı İsmail Cem arasında basına yansımayan görüşmeler yapıldığına ilişkin açıklamasına da değinen gazeteler, Ecevit`in ``gizli görüşmelerin`` varlığını teyit ettiğini vurguladılar. Gazeteler, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Panoyotis Beglitis`in ortada gizli görüşmeler veya gizli anlaşmalar bulunmadığını belirttiğini de kaydettiler.   

  "2002, Kıbrıs ve Türk-Yunan İlişkileri Yılı" başlığıyla dünkü kabine toplantısında hükümetin Türkiye ile diyaloğu ilerletme kararı aldığını yazan Katimerini gazetesi, Papandreu`nun, güvenlik endişelerini dile getiren Papandoniu`ya, ``Yunanistan için en güvenli yaklaşımın Türkiye ile diyalog`` olduğunu söylediğini belirtti. Başbakan Simitis`in Papandreu`ya tam destek verdiğini de vurgulayan Katimerini, Başbakan Ecevit`in açıklamasına da değinerek, Türkiye`nin Ege`de, tüm Yunan hükümetleri tarafından reddedilen tavizleri istediğini iddia etti. 

  Bakanlar Kurulu`nun Papandreu`ya açık çek verdiğini savunan To Vima gazetesi, Papandoniu`nun Türk-Yunan ilişkilerindeki sert tutumunakarşı kabine üyelerinin, ``2 ay öncesine kadar silahlanma harcamalarının azaltılması için kavga veren Yannos nerede?`` dediklerini belirtti. To Vima, Başbakan Ecevit`in dünkü açıklamasını da Türkiye`nin Ege üzerinde ortak hak talep etmesi olarak değerlendirdi.  

  "Papandreu`ya karşı yaylım ateş" başlığını kullanan Apoyevmatinigazetesi ise kabinenin 5 önemli üyesinin Dışişleri Bakanı`nın Türkiye politikasına karşı çıktıklarını iddia etti. Gazete, diplomatik çevrelerin, Başbakan Ecevit`in Ege`ye ilişkin açıklamasının da hükümetin, Türk-Yunan konularında bile uzlaşma temelli bir çözüm arayan diyaloğa gitme kararı aldığını gösterdiğini belirttiklerini yazdı.  

  Bakanlar Kurulu`nun Ankara ile diyalog başlatma kararı aldığını belirten Elefteros Tipos gazetesi, hükümetin, ``Ege`deki gri bölgeleribile`` içeren tüm konular üzerinde derinleştirilmiş bir diyalog için yeşil ışık yaktığını öne sürdü. Bu gelişmenin Simitis`in Washington ziyaretindeki baskılar sonucu kaydedildiğini iddia eden Elefteros Tipos, Başbakan Ecevit`in de ABD`de ``Ege`de uzlaşmayı`` ilan ettiğinisavundu.  

  Hükümetin Türkiye ile diyaloğa ilişkin alternatif bir senaryoyu incelediğini belirten Ethnos gazetesi, hükümetin diyaloğu ``masum bir girişim`` gibi göstererek, kamuoyunu hazırlayacağını iddia etti. Bu diyaloğun bugüne kadar Yunan dış politikası için bir tabu teşkil ettiğini belirten Ethnos, diğer yol alan Uluslararası Lahey Adalet Divanı`na başvurunun da Ege`de 10 millik hava sahası gibi konularda sakıncaları olduğuna dikkati çekti.  

  "Türkiye ile Saldırgan Diyalog Politikası" başlığını kullanan TaNea gazetesi, gelecek 2 yıl için hükümetin önceliğinin dış politika olduğunu vurgulayarak, Türkiye`ye karşı saldırgan bir işbirliği, diyalog ve iyi komşuluk politikası izleneceğini vurguladı. 

  Papandreu`nun, kabine toplantısında, El Kaide örgütünün Yunanistan`da eylem yapması olasılığına ilişkin bilgi verdiğini de kaydeden Ta Nea, bu bilginin ABD güvenlik birimleri tarafından, Lübnan`da yakalanan El Kaide üyelerinden alındığını belirtti. Ta Nea, El Kaide`nin Yunanistan`daki hedef veya hedeflerinin veya gerçek bir tehdid olup olmadığının bilinmediğini de kaydetti. 

  Kıbrıs ve Ege`nin iki yıl sonraki seçimler için hükümet tarafındankoz olarak kullanılacağını savunan Elefterotipiya gazetesi ise bugüne kadar yapılanın aksine bu hükümetin Kıbrıs`taki gelişmeleri ve Türkiyeile yapılmasına karar verdiği derinleştirilmiş diyaloğun getirmesini beklediği kazancı oya tahvil etmeyi planladığını öne sürdü.  

  Başbakan Ecevit`in Ege konulu açıklamasını, ``Türkiye`nin taviz almak için diyalog`` istediği biçiminde yorumlayan Elefterotipiya, Atina`nın Ankara ile diyalogda, ``Yunan karasularını 12 mile çıkarılması hakkını`` en büyük müzakere kozu olarak kullanacağını da iddia etti.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı