Gündem Haberleri

  Yumurtalık kanseri aşısında büyük başarı

  Hürriyet Haber
  22.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Hastaların kanser hücrelerinden elde edilen aşı, yumurtalık kanserini yenmeyi başardı. Amerikan Kanser Araştırmaları Derneği kongresinde, aşının 10 hastadan 8'inde başarılı olduğu açıklandı.

  ABD'de Jefferson Tıp Okulu bilim adamlarınca klinik denemeleri yapılan yumurtalık kanseri aşısının, 10 hastanın 8'inde başarılı bulunduğu belirtildi.

  Kemoterapi dahil hiçbir tedaviye karşılık vermeyen ileri derecedeki yumurtalık kanseri hastalarında denenen aşının, 10 hastanın 8'inde bağışıklık sistemini hastalığa karşı harekete geçirdiği açıklandı.

  Prof.Dr. David Berd ve arkadaşları tarafından yapılan ve sonuçları Amerikan Kanser Araştırmaları Derneği kongresinde açıklanan araştırmaya göre, hastalara 6 hafta boyunca enjekte edilen aşının bağışıklık sistemini harekete geçirdiği mesajı alındı.

  Şimdiye kadar 20 ağır hasta üzerinde denenen aşının, hastalığı henüz ilerlememiş kişilerde de deneneceğini ifade eden araştırmacılar bunun, hastalığın ilk ve orta dönemlerinde daha etkili olacağının sanıldığını bildirdiler.

  Araştırmacılar, yumurtalık kanseri aşısını, hastanın ‘dinitro fenil’ ile zayıflatılmış kendi kanser hücrelerinden elde etti.

  Hastaya enjekte edilen değiştirilmiş ve aktif olamayacak duruma getirilmiş kanser hücrelerinden oluşan aşının, hastanın vücudunda bir yabancı madde gibi göründüğü ve bu şekilde bağışıklık sisteminin harekete geçmesini sağladığı belirtildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı