GeriGündem ‘Yumurtahareketi’ yakaladığını ‘twit’ledi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Yumurtahareketi’ yakaladığını ‘twit’ledi

‘Yumurtahareketi’ yakaladığını ‘twit’ledi
refid:16674939 ilişkili resim dosyası

Sosyal paylaşım sitesi ‘Twitter’, önceki hafta ilginç bir ‘eyleme’ sahne oldu.

‘Yumurtahareketi’ isimli kullanıcı, önce Oben Budak, daha sonra Nazlı Ilıcak’ın hesaplarına girerek onlar adına ‘twit’ atmaya başladı. Kısa sürede fenomene dönüşen esrarengiz ‘hacker’, ele geçirdiği her hesaptan ‘yumurtahareketi’nde buluşma çağrısı yaptı.

GEÇTİĞİMİZ hafta sosyal paylaşım sitesi ‘Twitter’da, “yumurtahareketi” isimli bir kullanıcı, aralarında bazı gazetecilerin de bulunduğu tanınmış isimlerin hesaplarını hack’ledi. Önce Oben Budak, daha sonra Nazlı Ilıcak’ın hesaplarına girerek onlar adına yazan hacker, kısa sürede fenomene dönüştü. Ele geçirdiği her hesaptan ‘yumurtahareketi’nde buluşma çağrısı yapan hacker, kendisini, 20 yaş üstü genç bir erkek olarak tarif etti. Yazdıkları yüzlerce kişi tarafından ‘Retweet (Yazdığı cümlenin başkalarınca yayılması)’ edilen hacker, ele geçirdiği hesapları teker teker iade etti.

Tebrik yağdı

/images/100/0x0/55ea6e9af018fbb8f87f8815


Esrarengiz hacker, neden böyle bir eylemde bulunduğunu, “Aslında sosyal medyanın gücünü göstermek açısından hacklediğim. Profillerde şifre değiştirmeyip, sadece bir link paylaşıp ne kadar hite ulaşacağını tespit etmek istiyordum. Yalnız çok fazla kişi tava gelince, bende şifreleri değiştirmek zorunda kaldım” diye açıkladı. Pek çok Twitter kullanıcısı, “yumurtahareketi”ne tebrik mesajları atarken, eylemlerine başladığında 140 olan takipçi sayısı da 600’e ulaştı.
Hacker’ın ilk kurbanı yazar Oben Budak, yaşanan şamatada çok eğlendiğini ve sevimli hacker’a kızgın olmadığını söyledi. Budak, “Onu çok özledim. Lütfen bunu duysun. Gerçekten çok eğlendim. Bir ara hesabım onun elindeyken kendime başka hesap açtım. Ordan yazıştık. Biraz şizofrenik bir durumdu” dedi.
Hacker, “Ya ben değil de daha tehlikeli biri hesapları ele geçirseydi. Bir hayran kitlem oluşması, benimle yazışmaları, güvenlik açısından hata yapmaları gerçekten çok düşündürücü” dedi.

Oben Budak, Nazlı Ilıcak, Birol Güven, Sanem Altan, Ahu Şentürk, Hilal Ergenekon sırasıyla hesapları ele geçirilen isimler. Ebru Akel ve Doğa Rutkay şifrelerini vermiş olmalarına rağmen, konuyu uzatmamak için bir girişimde bulunmadığını söyleyen hacker, “Aslında yazdıklarımın çok önemi yok. Ciddi birşey yazmadım. Bazı gazeteciler sosyal medyada bu kadar eleştiriliyorsa oturup bir düşünsünler derim. Twitter‘ı veya sosyal medyayı onlar yaratmadı” dedi.

Ortalar hep Sabri’den

HACKER’ın, en çok Nazlı Ilıcak’ın ‘Notredamedesion’ isimli hesabını ele geçirerek yazdığı tweet’ler dikkat çekti. En çok Retweet edilen ise Notredamedesion hesabından yazılan, “Hayat bir futbolsa, bana açılan ortalar neden hep Sabri’den” cümlesi oldu. Üniversitelerdeki yumurta eylemlerine gönderme yapan ‘yumurtahareketi’ isimli kullanıcı, hesabını ele geçirdiği kişileri özellikle seçmediğini, gönderdiği mesaja kananları hacklediğini söyledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle