Gündem Haberleri

  Yumurta çalmaya gelmedik

  Hürriyet Haber
  30.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kapadokya'yı balonla gezmek için gelen ancak yöreden şahin yumurtaları çalacakları iddia edilerek ifadeleri alınan Alman balon takımı, suçlamaları redederek davacı olacaklarını söyledi.

  Doğa harikası Kapadokya'nın güzelliklerini havadan görmek için balon turu düzenleyen ve 46 kişiyle Türkiye'ye gelen Alman ekip, ‘‘Şahin yumurtalarını çalacaklar’’ suçlamaları karşısında şok oldular. Ekip lideri Rudolf Höffer, kuş yumurtası hırsızlığı iddialarının saçmalık olduğunu söyledi.

  Bakanlık izni aldık

  Höffer, Türkiye'ye Ulaştırma Bakanlığı'nın izniyle geldiklerini söyleyerek şöyle dedi: ‘‘Geçen yılki Dünya Hava Oyunları'nda, Kapadokya üzerinde balonla gezen ekipleri TV’den izledik. Çok hoşumuza gitti. Biz de, yörenin güzelliklerini havadan görmek için ekibimizle birlikte Kapadokya'ya geldik.’

  Avukatlar devrede

  ‘Ancak kuş yumurtası hırsızlığı gibi saçma bir suçlamayla karşılaşınca şok olduk. Avukatlarımız TC yasalarına göre, bize bu suçlamayı yapan kişi hakkında yasal işlemleri başlattı.’’ Alman balonculara yönelik suçlamalara Göreme, Ürgüp ve Uçhisar belediye başkanları da tepki gösterip, suçlamaları yapanların turistleri zan altında bırakarak, yöre turizmine zarar verdiklerini söylediler.

  Korkunç suçlama

  Türkiye Doğal Hayatı Koruma Vakfı Başkanı Mehmet Yakuter, uçuş programının, şahinlerin kuluçka dönemine denk geldiğini, bu grubun şahin yumurtası kaçakçılığı yapacağını iddia etmişti. Suçlamalar üzerine, gruba refakatçılık yapacak olan Bilge ve Hasan Ezel ise görevden çekilmişlerdi. Ayrıca gruptan 10 kişinin ifadesi alınmış, ancak İl Jandarma Alay Komutanı Kd. Albay Eyüp Özdemir, bu kişilerin şahin kaçakçılığıyla hiçbir ilgilerinin olmadığını kaydetmişti.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı