Gündem Haberleri

  Yumurta atan kitap okusun

  Turan YILMAZ / ANKARA
  30.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, yumurta atana hapis yerine “kitap okuma” cezası verilmesi önerisinde bulundu.

  Ankara 6’ncı Asliye Ceza Mahkemesi’nin, polise yumurta atan gençlerin eylemini “demokratik hak” kapsamında değerlendirerek beraat kararı vermesini değerlendiren Elitaş şöyle dedi: “Yumurta atmayı demokratik hak kapsamında değerlendirmek bana göre yanlış. Sonuçta fiziki şiddet içeren bir eylem. Ancak yumurta atana hapis cezası verilmesi de doğru değil. Kanunlarımızda başka ceza yöntemleri de var. Mesela kitap okuma cezası verilebilir.

  Islık da demokratik hak

  Ancak fizik şiddet içermeyen tepkiler demokratik hak kapsamında değerlendirilebilir. Bağırıp çağırmak, ıslıklamak gibi. Beğenmediğiniz kişiyi dinlemek istemiyorsanız dinlemezsiniz. İtirazınızı yaparsınız, gerekirse ıslıklarsınız da, bunlar demokratik hak kapsamındadır ama karşınızdaki kişinin konuşmasını beğenmiyorsunuz diye zorla engelleyemezsiniz. Dinlemek istemiyorsanız orayı terk eder, tepkinizi böyle ortaya koyarsınız. Dinlemeyip ayrılmak da bir protesto yöntemidir. Mesela Galatasaray’ın yeni stadının açılışındaki ıslıklara karşılık Başbakanın oradan ayrılması bu anlamda bir protesto yöntemidir. Islık nasıl ki demokratik hak olarak bir tepki yöntemiyse, ki bana göre öyledir, buna karşı o mekanı terk etmek de demokratik bir tepki yöntemidir.”
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı