Gündem Haberleri

  Yumrukta Eymür iddiası

  Hürriyet Haber
  06.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ANAP Genel Başkanı Yılmaz'ı, Budapeşte'de Alaattin Çakıcı'nın yumruklattığı haberleri, soruşturma komisyonu başkanı tarafından yalanlandı. Başkan Ali Güngör, Çakıcı'nın ‘‘Yumruklama olayında Mehmet Eymür'ün başrolde olduğuna ilişkin’’ ifade verdiğini söyledi.

  TBMM Soruşturma Komisyonu Başkanı MHP İçel Milletvekili Ali Güngör, Alaattin Çakıcı'nın ‘‘Mesut Yılmaz'ı ben yumruklattım’’ şeklinde bir ifadesi olmadığını bildirdi. Güngör, Çakıcı'nın sadece, ‘‘bu hadisede Mehmet Eymür'ün başrolde olduğuna yönelik’’ bir ifadesi bulunduğunu söyledi. Bu arada görüşmeyi Bursa 2000 Gazetesi'ndeki köşesinde yazan komisyon üyesi, Bursa FP Milletvekili Faruk Çelik, Çakıcı'nın sağ el başparmağını kapıya vurarak kırdığını bildirdi.

  Eski Başbakan Mesut Yılmaz, eski Devlet Bakanı Eyüp Aşık ve eski Bayındırlık ve İskan Bakanı Yaşar Topçu hakkında kurulan komisyonun Başkanı Güngör, dün basın toplantısı düzenledi. Komisyonun, Kartal Cezaevi'nde yatmakta olan Alaattin Çakıcı ve Erol Evcil'i 3 Mayıs günü dinlediğini hatırlatan Güngör, sözkonusu iki kişinin ifadelerine ilişkin basında çıkan haberlerin doğru olmadığını, haksızlık edildiğini söyledi. Güngör şunları kaydetti: ‘‘Manşetlere çıkarılan, Çakıcı'nın ‘Mesut Yılmaz'ı ben yumruklattım, 60 milyon dolar...' şeklindeki ifadesi hiçbir şekilde gerçekle alakalı değildir. Böyle bir beyan olmamıştır. Nereden çıkarıldığını, ne amaçla böyle bir konunun haber yapıldığını da anlayabilmiş değiliz. Orada vermiş olduğu şey, bu hadisede Mehmet Eymür'ün başrolde olduğuna yönelik bir ifade olmuştur. Ne derece doğrudur... Konu, bizim raporu hazırlayıp Meclis'e sunmamızdan sonra ilgili kişilerin bilgisi dahiline girmiş olacaktır.’’

  PARMAĞI KIRILDI Bu arada görüşmeyi Bursa 2000 Gazetesi’ndeki köşesine yazan komisyon üyesi FP'li Çelik, önce Erol Evcil'i 1.5 saat süreyle dinlediklerini anlattı. Berna Yılmaz'a BMW marka otomobilin kimin tarafından alındığına kadar çeşitli sorular yöneltildiğini kaydeden Çelik, ‘‘Erol Evcil'i gerek tavır ve davranışlarında ve gerekse ifadelerinde çok rahat gördüm. En kısa zamanda Nesim Malki olayından da beraat edeceğini ve işlerinin başına döneceğini ifade etti. İsmi zikredilen siyasilerle ve Alaattin Çakıcı'yla sık sık görüştüğünü açık bir şekilde ortaya koydu’’ diye yazdı.

  Evcil'den sonra saat 12.00 sularında Alaattin Çakıcı'nın odaya getirildiğini belirten Faruk Çelik, yazısına şöyle devam etti:

  ‘‘Çok gergin bir şekilde odaya giren Çakıcı, kısa zaman içerisinde çay ve sigara içerek bu gerginlikten uzaklaştı. Sağ el başparmağının bandajlı ve ıstırap verir halde olması dikkatimizi çekti. Parmağının kapıya çarpması neticesinde biraz önce kırıldığı ifadesi karşısında Komisyon Başkanı'nın ‘Sağlık açısından yapılması gereken birşey varsa yardımcı olalım' cümlesine Çakıcı ‘Bunlar ufak şeyler, dayanırız' karşılığını verdi.’’

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı