GeriGündem 'Yüksek kükürtlü' motorin tarih oluyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Yüksek kükürtlü' motorin tarih oluyor

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), AB'ye uyum kapsamında 1 Temmuz 2008 tarihinden itibaren, 7000 PPM kükürt barındıran “Motorin 7000”in dolaşımdan kaldırılacağını açıkladı.

Bu tarihten itibaren, eurodizel olarak bilinen düşük kükürtlü motorin 50'nin resmi adı 'Motorin', motorin 100'in adı da 'Kırsal motorin'e dönüşecek.

EPDK'dan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'de dolaşımda bulunan benzin ve motorin türlerinin kalitesinin AB ülkelerinde dolaşımda bulunanlarla uyumlu hale getirilmesine yönelik uygulamanın 1 Temmuz 2008 tarihinde başlayacağını bildirdi.

Açıklamaya göre, bu kapsamda 1 Temmuz 2008 tarihinden itibaren içeresinde yüksek kükürt barındıran Motorin 7000 dolaşımdan kaldırılacak. Motorin 50'nin resmi ismi “motorin”, motorin 1000'in ismi ise “kırsal motorin”ne dönüşecek.

Ayrıca benzin ile bazı motorin türlerinin özelliklerine tanınmış olan bazı muafiyetler de sona erecek.
Açıklamada bu uygulamayla; farklı kükürt düzeylerindeki motorinleri ayrıştırmak ihtiyacı nedeniyle kullanılan, 50, 1000 ve 7000 gibi sayısal ifadelerin kullanımına son verildiği kaydedildi.

Açıklamada, uygulamanın yürürlüğe gireceği tarihten itibaren motorin 7000'in ve yenilenen teknik özellikleri karşılamayan benzin ve diğer motorin türlerinin satış amacıyla bulundurulmaması ve her ne şekilde olursa olsun piyasa faaliyetine konu edilmemesi gerektiği belirtilerek şöyle denildi:
“Stoklarında bu tür benzin ve motorinleri bulunduran kişilerin, bu maddeleri ticari mutabakat sağlanması halinde, rafinerilere, çevre mevzuatı kapsamında gerekli izinlerin alınması halinde ise atık bertaraf tesislerine, uzlaşılan bedeli karşılığı teslim ederek tasfiye etmeleri veya ihraç etmeleri gerekmekte.
Muafiyetlerin sona eriş tarihinin 1 Temmuz 2008 olacağına yönelik düzenleme, 30 Kasım 2006 tarihinde yapılmış olup, bu kapsamda Kurumumuz tarafından üretici ve dağıtıcılar nezdinde bazı önlemler alınarak gerekli uyarılar yapılmıştır.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle