Gündem Haberleri

  Yüksek gerilim hattı Arnavutluk’ta sosyal patlama

  Planet
  23.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Arnavutluk'ta üç kişinin hayatını kaybettiği protesto gösterileri, 2009 yılındaki seçimlerden bu yana yükselen tansiyonun sokağa yansımaya başladığına işaret ediyor.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor  

   

  Arnavutluk'ta bir süredir devam eden gerilim bu hafta içinde şiddet olaylarına dönüştü. Başkent Tiran'da binlerce kişi, seçimlere hile karıştırmak ve yolsuzluk yapmakla suçlanan hükümete istifa çağrısı yaparak sokaklara döküldü.

   

  Protesto çağrılarının başlamasını ise Başbakan Yardımcı Ilir Meta’nın geçen hafta istifa etmesi tetikledi. Meta yolsuzluk iddialarının odak noktası olarak gösteriliyor.

   

  Muhalif sosyalistler, Başbakan Sali Berişa’nın 2009’daki seçimleri az bir farkla kazanmasından bu yana sonuçlara itiraz ediyor ve ülkede yeni bir seçimin gerçekleşmesi gerektiğini savunuyor. Arnavutluk’ta muhalefet ve iktidar arasındaki uzlaşma çalışmalarından bugüne kadar net bir sonuç alınamadı.

   

  Berişa’nın sağ kolu olarak gösterilen Meta, eski parti arkadaşı Dritian Prifti tarafından yolsuzlukla suçlanmasının ardından görevinden ayrılma kararı aldı.

   

  Meta’nın 2004’te Sosyalist Parti’den ayrılarak kurduğu Sosyalist Bütünleşme Hareketi adlı parti, Berişa’nın liderliğini yaptığı Demokrat Parti’nin parlamentoda çoğunluğu sağlamak adına dışarıdan destek sağlıyor.

   

  İki parti, Meta’nın ayrılışının ardından, işbirliğine devam edeceklerini açıkladı.

   

  YOLSUZLUK İDDİALARININ ORTASINDA

   

  2009’da az farkla kazandığı seçimlere hile karıştırdığı iddia edilen Berisha, 29 Mayıs 1996’da kazandığı seçimleri de manipüle etmekle suçlanmıştı. Arnavutluk, o yıllarda da siyasi bir kriz yaşamış ancak Berisha’nın liderliğindeki Demokrat Parti seçimleri iptal etmeyeceğini açıklamıştı.

   

  Ancak 1996 yılının sonlarına doğru patlak veren Ponzi oyununda, Arnavut siyasilerin dolandırıcılık oyununa 1 milyar dolar yatırım yaptıklarının iddia edildi ve Arnavutluk’ta yeni bir ekonomik kriz patlak verdi.

   

  Berişa ve partisinin de dolandırıcılık oyununa dahil olduğunu iddia eden Arnavut halkı, askeri depoları talan etti ve ellerinde silahlarla sokaklara döküldü. Kaos sırasında binlerce kişinin hayatını kaybetmesinin ardından, NATO önderliğinde bir kuvvet, olayları sakinleştirdi.

   

  Gelişmelerin ardından, Berişa’nın hükümeti görevden alındı ve yerine yabancıların desteklediği geçici bir yönetim kuruldu.

   

  DAHA ÖNCE KOMÜNİST REJİMİ DEVİRDİLER

   

  Avrupa’nın en fakir ülkesi olan ve yaklaşık 50 yıl boyunca dış dünyaya kapalı bir Komünist rejimle yönetilen Arnavutluk’ta öğrencilerin başlattığı bir ayaklanma 1990'da rejimin sona ermesine neden oldu.   

   

  NATO üyesi olan Arnavutluk geçen yıl, AB üyeliği başvurusunda bulundu. Ancak yolsuzluk iddiaları ve yüksek orandaki işsizlik Avrupalı liderler için büyük engeller olarak kabul ediliyor.

   

  Bir sonraki seçimler 2013 yılında gerçekleşecek.

   

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:
  http://twitter.com/HurriyetPlanet

   

   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı