GeriGündem Yüksek Askeri Şura toplandı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yüksek Askeri Şura toplandı

Yüksek Askeri Şura (YAŞ), Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'nda toplandı.

Başbakan Erdoğan, karargaha gelişinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök tarafından törenle karşılandı.
YAŞ'ın Ağustos ayı olağan toplantısı, Çakmak Salonu'nda saat 10.00'da başladı.
Toplantıya, Başbakan Erdoğan'ın yanı sıra Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, 30 Ağustos 2006 itibariyle Genelkurmay Başkanlığı'na atanan Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Yener Karahanoğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Faruk Cömert, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Fevzi Türkeri, Birinci Ordu Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ, İkinci Ordu Komutanı Orgeneral Şükrü Sarıışık, Üçüncü Ordu Komutanı Orgeneral Orhan Yöney, Ege Ordu Komutanı Orgeneral Fethi Remzi Tuncel, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Işık Koşaner, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Orgeneral Ergin Saygun, Donanma Komutanı Oramiral Muzaffer Metin Ataç, Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Aydoğan Babaoğlu ile Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanı Orgeneral İsmail Koçman katılıyor.

Toplantıda, şura ile ilgili diğer generaller de yer alıyor.YAŞ toplantısında, bir üst rütbeye yükselecek general ve amiraller ile general ve amiralliğe yükselecek albayların durumu görüşülecek.

Toplantıda, rütbelerinde bekleme süreleri bir yıl uzatılacaklar ile kadrosuzluk nedeniyle emekliye ayrılacakların durumları da ele alınacak.

Şurada, Türk Silahlı Kuvvetleri'ni (TSK) ilgilendiren diğer konular da görüşülecek. Bu kapsamda, çeşitli nedenlerle TSK ile ilişikleri kesilecek personelin durumunun da ele alınması bekleniyor. Şura çalışmaları, 3 Ağustos Perşembe günü tamamlanacak.YAŞ'ın Ağustos ayı olağan toplantısı, 4 Ağustos Cuma günü kararların açıklanmasıyla sona erecek.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle