GeriGündem Yüksek Askeri Şura 1-4 Ağustos'ta toplanıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yüksek Askeri Şura 1-4 Ağustos'ta toplanıyor

Yüksek Askeri Şura (YAŞ), 1-4 Ağustos'ta, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) personelinin terfi ve emeklilik durumları ile gündemdeki diğer konuları değerlendirmek üzere toplanacak.

YAŞ'ın Ağustos ayı olağan toplantısı, Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'ndaki Çakmak Salonu'nda yapılacak.

Toplantıya, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Yener Karahanoğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Faruk Cömert, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Işık Koşaner, Birinci Ordu Komutanı Orgeneral Fethi Remzi Tuncel, İkinci Ordu Komutanı Orgeneral Hasan Iğsız, Üçüncü Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Koçman, Ege Ordusu Komutanı Orgeneral Şükrü Sarıışık, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Orgeneral Atila Işık, Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Aydoğan Babaoğlu, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Ergin Saygun, Donanma Komutanı Oramiral Muzaffer Metin Ataç, Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanı Orgeneral Orhan Yöney katılacak.

Şura'da, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ile Hava Kuvvetleri Komutanlığı görevlerine atanacak yeni komutanlar belirlenecek. Görev süresinin 30 Ağustos 2007 tarihi itibariyle dolması nedeniyle emekliye ayrılacak olan Oramiral Yener Karahanoğlu'nun yerine Donanma Komutanı Oramiral Muzaffer Metin Ataç'ın, Orgeneral Faruk Cömert'in yerine ise Harp Akademileri Komutanı Hava Orgeneral Aydoğan Babaoğlu'nun atanması bekleniyor.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Işık Koşaner ise bulundukları görevleri bir yıl daha sürdürecekler.

Donanma Komutanlığı'na Deniz Kuvvetleri'ndeki koramirallerden, Harp Akademileri Komutanlığı'na ise Hava Kuvvetleri'ndeki korgenerallerden bir isim terfi edecek. Oramiral ve orgenerallik için Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nda geçen yıldan temditli Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Eşref Uğur Yiğit ve bu yılki Şura'ya giren Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Alev Gümüşoğlu, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nda ise geçen yıldan temditli Hava Kuvvetleri Kurmay Başkanı Korgeneral Hasan Aksay ile bu yıl terfi sırası gelen 1. Hava Kuvveti ve 6. Birleştirilmiş Hava Harekat Merkezi Komutanı Korgeneral Bilgin Balanlı ile 2. Hava Kuvveti Komutanı Korgeneral Erol Ortaç yarışacak.

KARA KUVVETLERİNDE 3 ORGENERAL EMEKLİ OLUYOR

Kara Kuvvetleri'nde 4 yıllık görev sürelerini dolduran 1. Ordu Komutanı Orgeneral Fethi Remzi Tuncel, Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanı Orgeneral Orhan Yöney ve Ege Ordusu Komutanı Orgeneral Şükrü Sarıışık'ın da emekli olmaları bekleniyor.

Geçen yıldan temditli Kara Kuvvetleri Denetleme ve Değerlendirme Başkanı Korgeneral Erdal Ceylanoğlu ve 3. Kolordu Komutanı Korgeneral Mustafa Ethem Erdağı'nın yanı sıra Şura'ya bu yıl giren Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutan Yardımcısı Korgeneral Necdet Özel, 7. Kolordu Komutanı Korgeneral Abdullah Cahit Sarsılmaz, 5. Kolordu Komutanı Korgeneral Metin Yavuz Yalçın, 2. Kolordu Komutanı Korgeneral Hayri Güner ve Ankara Garnizon ve 4. Kolordu Komutanı Korgeneral Saldıray Berk ise Kara Kuvvetleri'nde boşalacak üç orgenerallik için terfi bekliyor.

Jandarma Genel Komutanlığı'nda da iki yıldır temditli olan Jandarma Genel Komutanlığı Kurmay Başkanı Korgeneral Mehmet Çavdaroğlu'nun emekli olması bekleniyor. Jandarma Genel Komutanlığı Harekat Daire Başkanı Tümgeneral Fikret Demirtaş ise bu yılki Şura'ya korgenerallik için girecek.

YAŞ toplantısında, bir üst rütbeye yükselecek general ve amirallerle general ve amiralliğe yükselecek albayların durumları da görüşülecek.
Şura'da, terfi için bekleyen 3'ü hava, 2'si jandarma 12 korgeneral ile 2 koramiralin yanı sıra 23 tümgeneral ve 3 tümamiral ile 55 tuğgeneral ve 10 tuğamiralin durumları ele alınacak.

Terfi sırasında bulunan tümgeneralden 15'i Kara Kuvvetleri, 7'si Hava Kuvvetleri, 1'i ise Jandarma Genel Komutanlığı kadrosunda bulunuyor. Tuğgenerallerden ise 34'ü Kara Kuvvetleri, 11'i Hava Kuvvetleri, 7'si Jandarma Genel Komutanlığı, 3'ü ise Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nde görev yapıyor.

Toplantıda, rütbelerinde bekleme süreleri bir yıl uzatılacaklar ve geçen yıl uzatılanlar ile kadrosuzluk nedeniyle emekliye ayrılacakların durumları da değerlendirilecek.

TSK'yı ilgilendiren diğer konuların da görüşüleceği Şurada, çeşitli nedenlerle TSK ile ilişikleri kesilecek personelin durumu ele alınacak.
Şurada alınan kararlar, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in onayına sunulduktan sonra kamuoyuna açıklanacak.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle