Gündem Haberleri

  Yük gemisi boğazda arızalandı

  Erdem SÜREK/ ÇANAKKALE, (DHA)
  18.09.2013 - 10:22 | Son Güncelleme:

  ÇANAKKALE Boğazı’ndan geçen, Antigua Adaları bandıralı ’Divina’ adlı yük gemisi arızalandı. Arızanın giderilmesiyle gemi, 5 saat sonra yoluna devam etmeye başladı. Bu arada periyodik geçiş yapacak LNG (doğalgaz) tankeri için boğaz, saat 10.00’a kadar transit gemi geçişlerine kapatıldı.

  Almanya’dan Yalova’ya giden 65 metre uzunluğunda, 4 bin 15 grostonluk kuru yük gemisinin makineleri, bugün saat 02.30 sıralarında, Nara Burnu Köşe Tabya önlerinde arızalandı. Kaptanın durumu, Çanakkale Gemi Trafik Hizmetleri (VTS) Müdürlüğü’ne bildirmesi üzerine, ekipler alarma geçti. Geminin arıza yaptığı bölgenin boğazın manevra yapılmasının en güç noktalarından biri olması nedeniyle bölgeye Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne ait ’Kurtarma-2’ römorkörü sevk edildi. Saat 08.18’de pilotla geçiş yapan gemiden arızanın giderildiği raporu geldi. Bir süre sonra geminin yoluna devam ettiği açıklandı.

  Yetkililer, boğazda alarma geçilmesinin gerekçelerinden birinin de periyodik geçiş yapacak olan LNG (doğalgaz) tankeri ’River’ için ’Boğaz kapatma önlemi’ alınacağını, bu nedenle yük gemisinin bir an önce bölgeden uzaklaştırılmasının gerektiğini belirtti. Arızası giderilen kuru yük gemisi ’Divina’ yolu devam ederken, LNG (doğalgaz) tankeri ’River’ için boğaz saat 10.00 kadar transit gemi geçişlerine kapatıldı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı