Gündem Haberleri

  Yüce Divan’da Ersümer’e Ciner hapsi çıktı, Çakan beraat etti

  Hürriyet Haber
  28.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yüce Divan, eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer’i Esenboğa Mobil Santral ihalesini Turgay Ciner’in firmasının kazanması için baskı kurduğu ve ihaleye müdahale etmeye çalıştığı gerekçesiyle 1 yıl 8 ay hapse mahkum etti. Mahkeme, Ersümer’in bu cezasını erteledi. Davanın diğer sanığı Zeki Çakan ise "yasal unsurları oluşmadığından" üzerine atılı tüm suçlardan beraat etti.

  18 SUÇTAN BERAAT ETTİ: Yüce Divan dün enerji davasında kararını açıkladı. Yüce Divan’a başkanlık yapan Başkanvekili Haşim Kılıç’ın açıkladığı karara göre, iddia makamının, "ihaleye fesat karıştırma" ve "görevi kötüye kullanmaktan" 36 yıla kadar hapsini istediği Ersümer tam 18 suçlamadan "suçun unsurları oluşmadığı" gerekçesiyle beraat etti. Kararların 14’ü oybirliği, diğerleri ise oyçokluğuyla alındı.

  İKİ SUÇLAMA AFFA GİRDİ: Ersümer’in, "Beş adet yap-işlet santralı ihalesine fesat karıştırma" iddialı dosyadaki suç, "görevi kötüye kullanma" olarak nitelendirildi. Bu iddia ve "Yamula Hidroelektrik Santralı ihalesinde görevi  kötüye kullanma suçlaması" 4616 sayılı af yasası kapsamında ertelendi.

  ERTELEME: "Esenboğa Mobil Santral ihalesinde, ihalenin istediği firmaya verilmesi için baskı kurduğu" iddiasıyla Ersümer’e eski TCK’nın 240. maddesindeki, "Görevi kötüye kullanmak" suçundan önce 2 yıl hapis, 91 YTL adli para cezası ve 2 yıl memuriyetten men cezası verildi. Ersümer’in cezası altıda bir oranında indirildi. Ersümer’e, 1 yıl 8 ay hapis, 75 YTL adli para  cezası ve 1 yıl 8 ay memuriyetten men cezası verildi. Ancak, ceza, Ersümer’in "Sosyal konumu ve bir daha suç  işlemeyeceği kanaatiyle" ertelendi. Kılıç, Ersümer’in 5 yıl içinde suç işlemesi halinde dosyanın tekrar açılacağı uyarısında bulundu.

  Turgay Ciner de Yüce Divan’da ifade vermişti

  DÖNEMİN TEAŞ Genel Müdürü Muzaffer Selvi, Meclis Soruşturma Komisyonu’na verdiği ifadede Esenboğa Mobil Santrali’ni kazanan AKSA grubunun bu hisselerini Park Holding’e devredilmesi için Ersümer’in baskı yaptığı öne sürmüştü. Selvi aynı ifadede ihaleyi AKSA Şirketinini kazandığını belirterek "Bakan Ersümer ihalenin 3. sıradaki Park Holding’e verilmesi konusunda baskı yaptı" diye konuşmuştu. Bu iddialar nedeniyle Turgay Ciner tanık olarak ifade verdiği Yüce Divan’nda Esenboğa Mobil Enerji Santrali’ne teklif verdiklerini ihaleyi kazanamadıklarını anlamıştı. Ciner, Selvi’nin iddiaları için de şunları söylemişti: "Ne Sayın Bakan ne de başkasının bilgisi olmuştur. Bu bir ticari işlemdir. İşlemler sırasında Bakan Ersümer’in ne baskısı ne bilgisi ne de bakanla bir görüşmemiz olmuştur. Ticari bir iş için bakanlıktan izin almamıza gerek yoktur." Ciner, bu şirketin yanısıra devletten başka ihaleler kazanan bazı şirketleri de satın aldığını, bu işlemlerinin hukuk çerçevesi içinde gerçekleştirdiğini belirtmişti. Esenboğa Mobil Santrali İhalesi’ni kazanan şirketin o dönemde iki-üç ihaleyi daha kazandığını ifade etmişti. Ciner, "Kendisi benim yakın arkadaşım. Dostluğumuz vardı, şirketi bize satarak finansman yükünden de kurtuldular. 52 megawatlık bir santral bizim için de o şirket için de çok önemli bir büyüklük değil" demişti. Ciner, kazanamadıkları ihalelerde imkanları oldukça  ihaleyi kazanan firmayı satın olma yoluna gittiklerini de sözlerine eklemişti.

  Allah, Yüce Divan’da hesap vermeyi nasip etsin

  KARARIN açıklanmasının ardından eski bakan Cumhur Ersümer ilginç temennilerde bulundu.  Yüce Divan’a gönderme şekliyle ilgili düzenleme yapılması gerektiğini belirten Ersümer, "Ben bu kararı içime sindiremedim. Allah da bugün seçilen ve daha önce seçilmiş görev yapan özellikle bu hükümetin bakanlarına da gelip burada yaptıkları işin hesabını teker teker verebilmeyi nasip etsin diye dua ediyorum" dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı