Gündem Haberleri

  YSK'ya şikâyet: TRT taraflı

  ANKARA
  23.10.2015 - 23:19 | Son Güncelleme:

  CHP, seçim döneminde taraflı yayın yaptığı iddiasıyla TRT hakkında Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) şikâyet dilekçesi verdi.

  CHP’nin YSK temsilcisi Mehmet Hadimi Yakupoğlu’nun verdiği dilekçede, özetle şunlar kaydedildi:

  RAKİPLERİN ALEYHİNE BEYANLAR

  “17.10.2015 tarihli TRT 1 ve TRT TÜRK kanallarının ortak yayınına Başbakan ve AKP Genel Başkanı sıfatıyla katılan Sayın Ahmet Davutoğlu, seçim öncesi propaganda niteliğinde açıklamalar yapmış ve de 1 Kasım 2015 tarihli milletvekili seçimlerinde rakibi olan siyasi partiler aleyhinde beyanlarda bulunmuştur. Ortak yayın, bir saati aşkın süre devam etmiş, yayın akışı içinde diğer siyasi partilere cevap hakkı tanınmadığı gibi takip eden programlarda propaganda ve fırsat eşitliğinin sağlanması için siyasi parti temsilcileri de davet edilmemişlerdir.

  YAYINLARDAKİ İHLALİ TESPİT EDİN

  Yüksek Kurulunuzun ‘Yayın İlkeleri Kararı’ ile 298 sayılı kanun hükümleri televizyon kanallarının, siyasi partiler için öngörülmüş olan eşitlik ve dürüstlük ilkelerini gözetmeleri gerektiğini tereddüte yer bırakmayacak biçimde ortaya koymuştur. Keza Yüksek Kurulunuz, aynı ilkelerin TRT kanalları için de uygulanacağına istikrarlı biçimde karar vermektedir. Davutoğlu’nun, 17.10.2015 tarihinde TRT 1 ve TRT TÜRK ortak yayınlarında tek başına, kendi siyasi partisi lehine ve diğer siyasi partiler aleyhine tek yanlı propaganda içerikli uzun süreli konuşma yaptığı ve diğer siyasi partilere yayına katılma imkânı tanınmadığından, iş bu ihlalin tespitine, kanunun öngördüğü yaptırımların uygulanmasına karar verilmesini arz ederim.” 

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı