Gündem Haberleri

  YSK'nın erken seçim tarihi açıklandı! Seçim tarihi ne zaman olacak?

  Hürriyet Haber
  20.08.2015 - 10:46 | Son Güncelleme:

  YSK'nın seçim tarihi 90 günden 60 güne inerek kısaltıldı. YSK'nın seçim takvimi 1 Kasıma endenkslendi. Erken seçim tarihi ne zaman olacak? Detaylarda...

  YSK, seçimin 1 Kasım'da yapılmasını öngören seçim takvimi taslağını siyasi partilerin görüşüne sundu. YSK’nın 1 Kasım’a endeksli seçim takvimi ile tüm hazırlıklarının da hazır olduğu bildirildi.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararıyla erken seçime gidilmesi ihtimalinin ağırlık kazanmasının hemen ardından, olası erken seçim tarihi tartışılmaya başlandı.

  OY BİRLİĞİ İLE SEÇİM TARİHİ KESİNLEŞTİ

  Bu kapsamda YSK, milletvekili genel seçiminin yenilenmesi halinde, yasadaki 90 günlük süreyi kısaltma yetkisi bulunduğuna oy birliği ile karar vermişti. YSK’nın bu kararının “kesin” olduğu ve itirazın mümkün bulunmadığı öğrenilirken, kararın da Meclis’te temsil edilen Ak Parti, CHP, MHP ve HDP YSK temsilcilerinin de olumlu görüşleri alındıktan sonra oy birliğiyle alındığına vurgu yapıldı.

  30 GÜN KISALTILDI

  Cumhurbaşkanı tarafından 45 günlük sürede hükümet kurulamadığı için erken seçim kararı alınması halinde, 90 gün sonra ilk pazar günü seçimin yapılması gerekiyor.

  YSK kaynaklarından alınan bilgiye göre Erdoğan’ın erken seçim kararının ardından 90 günlük süre 60 güne çekilecek ve seçim takvimi 30 gün (1 ay) kısaltacak. Bu durumda, erken seçim Kasım ayı başında yapılabilecek.

  YSKnın erken seçim tarihi açıklandı Seçim tarihi ne zaman olacak

  1 KASIM SEÇİM TAKVİMİ

  YSK kaynakları, erken seçim kararı alınması halinde, seçimlerin 1 Kasım’da yapılması için takvimin hazır olduğunu ve bütün çalışmaların da bu tarih üzerinden yapıldığını söyledi.

  DAVUTOĞLU: SEÇİM TARİHİ EKİM SONU-KASIM BAŞI TARİHLERİNDE OLACAK

  Seçim tarihine ilişkin açıklama yapan Başbakan Davutoğlu; "YSK bakacak ama 25 Ekim, 1 Kasım, 8 Kasım, 15 Kasım yani bunlar olabilecek tarihler. Daha ileriye gitmesi durumunda iklim şartları zorlar, ama tabi bir de siyasal takvim var" dedi.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı