Gündem Haberleri

  YSK'dan sandık taşımaya ret

  hurriyet.com.tr
  03.10.2015 - 15:25 | Son Güncelleme:

  Yüksek Seçim Kurulu (YSK), sandıkların taşınması taleplerini oy çokluğuyla reddetti.

  YSK, 1 Kasım'da yapılacak milletvekili genel seçiminde, güvenlik nedeniyle bazı sandık bölgelerinin güvenli başka bir sandık bölgesine taşınmasına ilişkin ilçe seçim kurullarından gelen talepleri reddetti.

  Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da bazı ilçe seçim kurulları, güvenlik nedeniyle kimi mahallelerdeki sandıkların başka yerlere taşınması yönündeki taleplerini YSK'ya iletmişti.

  Konuyu bugün gündeme alan kurul, ilçe seçim kurullarından gelen söz konusu talepleri reddetti. Karar, oy çokluğuyla alındı.

  İŞTE YSK KARARININ İÇERİĞİ
  "YETKİSİZLİK" OY BİRLİĞİ İLE "GÜVENLİK NEDENİYLE SANDIK TAŞIMA" OY ÇOKLUĞU İLE

  Türkiye'nin günlerdir beklediği Yüksek Seçim Kurulu'nun sandık taşıma kararının içeriğini YSK'daki CHP Temsilcisi Mehmet Hadimi Yakupoğlu, Hürriyet'e anlattı.
  YSK, "yetkisizlik" kararını "oy birliği" ile, "güvenlik nedeniyle sandıkların taşınmasına" ilişkin kararı ise "oy çokluğu ile aldı.
  Yakupoğlu, Ağustos ayından bu yana ilçe seçim kurullarından gelen ilk sandık taşıma kararından beri 298 sayılı kararın 4 ve 5. maddelerinin "sandıkların mahallelerde kurulması ve Mahalle dışında sandık kurulmaması" hükümlerini içerdiğine dikkat çektiğini, Anayasa'nın 79. maddesininde kanunun bu açık hükmünü değiştirmek için kullanılamayacağını savunduğunu anlattı.

  YSK'nın da bu görüşü benimsediğini belirten Yakupoğlu, şöyle konuştu:

  "İLÇE SEÇİM KURULLARININ SANDIK TAŞIMA KARARLARI OY BİRLİĞİ İLE İPTAL EDİLDİ"

  "YSK'nın önüne iki çeşit dosya geldi. İlk dosya, Cizre örneğinde olduğu gibi İlçe Seçim Kurulu'nun aldığı sandıkların taşınmasına ilişkin kararlardı. Bu kararlar, YSK tarafından oy birliği ile iptal edildi. İkinci tür dosyalar ise yine ilçe seçim kurullarından gelen taşımaya ilişkin YSK'dan görüş isteyen dosyalardı. Bunlara da sandıkların taşınamayacağına ilişkin görüş bildirilmesine karar verildi."

  MEHMET ALİ ŞAHİN'İN DEDİĞİ OLDU; YSK İPTAL KARARI VERDİ

  Terör olayları nedeniyle yaşanan ‘sandık taşıma’ tartışması AK Parti’de farklı yorumlara neden olmuş, partinin iki Genel Başkan Yardımcısı birbiriyle çelişen görüşler ortaya atmıştı.

  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, “YSK’nın böyle bir yetkisi yok” derken, AK Parti'nin bir diğer Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik ise “Nihai karar, Yüksek Seçim Kurulu'na aittir” demişti.

  Yüksek Seçim Kurulu ise Mehmet Ali Şahin'in görüşünü benimsedi ve sandık taşıma konusunda YSK'nın yetkisi olmadığına ilişkin kararı aldı.

  ÖMER ÇELİK NE DEMİŞTİ?

  Ömer Çelik dün yaptığı açıklamada, "Bugüne kadar pek çok köy veya mahalledeki seçmenlerin oy kullanacağı sandığın, başka bir köy veya mahalleye kurulmasına dair İlçe Seçim Kurulu ve YSK kararları vardır. Burada önemli olan, bu yönde bir kararı gerekli ve zorunlu kılan haklı gerekçenin olup olmadığıdır çünkü Anayasa ve yasalar, bu yönde bir karar alınmasına engel değildir" demişti.

  MEHMET ALİ ŞAHİN NE DEMİŞTİ?

  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, "YSK'nın sandık taşıma kararı alma yetkisi bulunmadığını" vurgulayarak, "Yasal düzenleme olmadan böyle bir işlem yapılması bana göre doğru değil. Fiili bir durum da olamaz" demişti. Bir dönem Adalet Bakanlığı da yapan Mehmet Ali Şahin, TRT'de yayınlanan Haber Odası programında yaptığı açıklamalarda sandıkların "yeni bir yasal düzenleme yapılmadan taşınmasının mümkün olamayacağını" söylemişti.


  CHP GENEL SEKRETERİ TEKİN: "YSK'YI DA, MEHMET ALİ ŞAHİN'İ DE KUTLUYORUM"
  Yüksek Seçim Kurulu'nun, Türkiye'de son dönemde artan terör olayları nedeniyle başta Doğu ve Güneydoğu olmak üzere ülkenin pekçok kesiminde sandıkların taşınması kararlarını iptal etmesine CHP'den jet tepki geldi.
  CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, "Doğru karar. YSK'yı kutluyorum" dedi. Tekin, YSK'nın aldığı karar konusunda daha önce AK Parti'nin Genel Başkanı olan Mehmet Ali Şahin'in de aynı yönde görüş bildirdiğine dikkat çekerek, şöyle konuştu; "Baştan itibaren CHP olarak bunun yapılamayacağı, Anayasa ve yasaya aykırı olduğunu ifade etmiştik. Sayın Mehmet Ali Şahin de, eski adalet bakanı olarak ve bir hukukçu olarak bunun olamayacağını zaten beyan etmişti. YSK doğru kararı verdi. YSK'ya teşekkür ediyorum ve kutluyorum. Olması gereken bir karardı. Aksi yönde bir karar, Türkiye'yi çok zor durumda bırakırdı. Ayrıca, bir iktidar mensubunun YSK'nın sandıkların taşınması konusunda böyle konuşması da zor bir karardı. Doğru yönde görüş bildirdiği için Sayın Mehmet Ali Şahin'i de kutluyorum."

  MHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI YALÇIN: "DOĞRU BİR SONUÇ"
  YSK'nın sandıkların taşınmasına ilişkin ilçe seçim kurullarının aldığı kararı iptal etmesini MHP de "Doğru bir sonuç" olarak nitelendirdi.
  MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, Hürriyet'e yaptığı açıklamada, "Doğru olan bir sonuç. Sandıklar taşınamaz ve birleştirilemezdi. YSK doğruyu gördü. Memnuniyet verici bir sonuç oldu. Şimdi, bundan sonra önemli olan iktidarın, kolluk kuvvetlerinin seçim güvenliğini sağlamasıdır" dedi.

  YSKdan sandık taşımaya ret AK Parti'de 'sandık taşıma' tartışması

  YSKdan sandık taşımaya ret BATMAN’DA SANDIK TAŞIMA KARARI

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı