GeriGündem YSK'dan protestocu Kuşu Köyü kararı: 1 Haziran'da seçim var
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  61
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

YSK'dan protestocu Kuşu Köyü kararı: 1 Haziran'da seçim var

YSK'dan protestocu Kuşu Köyü kararı: 1 Haziran'da seçim var
refid:26238935 ilişkili resim dosyası

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Kütahya'nın Simav Kuşu köyünde hiçbir seçmenin tek bir oy vermemesi nedeniyle 1 Haziran'da muhtar ve ihtiyar heyeti seçimi yapılmasına karar verdi.

YSKdan protestocu Kuşu Köyü kararı: 1 Haziranda seçim var
Kütahya Kuşu Beldesi'nin köye dönüşmesini proteste eden köylülerden hiç kimse 30 Mart'ta seçime katılmadı. Köyde kurulan dört sandıkta kayıtlı bin 648 seçmenin hiçbiri oy vermedi.

Köylüler, nüfusu 2 binin altına düştüğü için belde statüsünü kaybetmelerini protesto amacıyla karar alıp oy kullanmadılar. Köyden sıfır oy çıktı.

Kuşulular, "Muhtar değil belediye başkanı seçmek istiyoruz" dediler ve ilginç protestoya imza attılar. Simav Kaymakamı ise seçim yapılana kadar okul müdürünü muhtar vekili olarak atadı. Okul müdürü vekaleten 1 Haziran'a kadar muhtarlık yapacak.

İLÇE SEÇİM KURULU YSK'YA SORDU

Simav İlçe Seçim Kurulu ise YSK'ya başvurup ne yapacağını sordu. YSK'da muhtar ve ihtiyar heyeti seçiminin 1 Haziran'da yeniden yapılmasına karar verdi.

Kuşu köyü sakinleri 1 Haziran'da da sandığa gitmezse son derece ilginç bir sivil itaatsizlik örneği ortaya çıkacak.

Bu durumda YSK'nın yeni bir karar alması gerekecek.

SON DERECE İLGİNÇ

YSK'daki CHP Temsilcisi Mehmet Hadimi Yakupoğlu Hürriyet'e, "Bu son derece ilginç bir sivil itaatsizlik durumu. 1 Haziran'da muhtar seçimi tekrarlanacak yine sıfır oy çıkarsa YSK toplanıp durumu değerlendirecek" dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle