GeriGündem YSK'da kader görüşmesi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

YSK'da kader görüşmesi

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) bugün, 3 Kasım seçiminin iptali ve barajın yeniden belirlenmesi istemlerini görüşüyor. Yargı kulislerinde dün YSK Başkanı Tufan Algan'ın, adı üzerinden spekülasyon yapıldığı için bugünkü toplantıdan çekilmeyi düşündüğü öne sürüldü.

Algan ise gazetecilerin ‘‘Baskı var mı?’’ yönündeki sorusu üzerine, ‘‘Baskı diye birşey olması mümkün mü, siz biliyorsanız söyleyin. Yok öyle bir şey’’ dedi. Algan, yapılacak görüşmeyle ilgili olarak ise ‘‘Muhtemelen yarın (bugün) görüşmeye başlayacağız. Karar, görüşmeler sonucunda çıkar. Kararın yarın veya bir gün olarak ne zaman açıklanacağını söylemek mümkün değil. Karar verildiğinde açıklarız’’ dedi.

DEHAP avukatları YSK'ya başvurarak, 3 Kasım seçimlerinin iptali veya barajın yeniden hesaplanması istemlerinin usul yönünden reddedilmesini, bu olmazsa DEHAP'a savunma hakkı tanınmasını istediler. DEHAP önümüzdeki pazartesi günü eski Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu hakkında suç duyurusunda bulunacak, ‘görevi ihmal etmek’ten yargılanmasını isteyecek. BBP de seçimlerde ortaya çıkan usulsüzlük nedeniyle YSK Başkanı Algan ve YSK üyeleri için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Avukat Tarcan Ülük de, Kanadoğlu'nun ihbarına rağmen DEHAP'ın seçime girmesine izin veren YSK üyelerinin hukuka aykırı davrandığını savunarak, suç duyurusunda bulundu. Ülük, beyanlarıyla yetkilileri etkilediği gerekçesiyle Adalet Bakanı Cemil Çiçek ve TBMM Başkanı Bülent Arınç hakkında da suç duyurusunda bulundu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle