Gündem Haberleri

  YSK, seçim için 4.5 trilyon istiyor

  Hürriyet Haber
  01.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Tufan Algan, ‘‘İmkansızlıklar içinde’’ bulunduklarını belirterek, ‘‘Para vermezlerse seçim yapamayız. Para verilirse, seçime en erken 6 ayda hazır hale geliriz’’ dedi.

  Algan, önümüzdeki dönemde yapılacak bir genel seçim için henüz hiçbir hazırlıklarının olmadığını belirtti. Normalde mahalli idareler genel seçiminin önümüzdeki yıl yapılacağını hatırlatan Algan, bu seçimlere hazırlık için Maliye Bakanlığı'ndan yaklaşık 4.5 trilyon lira istediklerini bildirdi.

  Bu isteklerine sıcak bakılmadığını ifade eden Algan, şunları kaydetti: ‘‘Liderler seçimden bahsediyor. Bazıları çok erken bir zamanda seçimi ifade ediyor. ‘Seçim, seçim' deniliyor. Sadece mahalli idareler genel seçimi için Türkiye genelinde 285 bin sandık kurulması gerekiyor. Sandığın yanı sıra fligranlı kağıt, zarf, mühür ve basılı evraka ihtiyaç var. Bunların hazırlanması, bir seçime hazırlanmak 5-6 aylık bir süreyi gerektiriyor. Bizim ise önümüzdeki dönemde yapılacak bir genel seçim için henüz hiçbir hazırlığımız yok. Normalde, önümüzdeki yıl mahalli idareler genel seçimi var. Bu arada erken bir genel seçim de sözkonusu olabilir. Buna hazırlık için Maliye Bakanlığı'ndan 4.5 trilyon lira istedik.’’

  Algan, kurum olarak içerisinde bulundukları imkansızlıklardan yakınırken, Türkiye genelinde 30 Kasım’da nüfus tespiti ve seçmen yazımı yapıldığını da hatırlattı. Algan, seçmen kütükleri bilgisayar ortamındaki 20 ilin kütüklerinin, aradan 4 ay geçmesine rağmen henüz oluşturulamadığını söyledi.


  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı